Marius Măldărășanu a fost aproape să o învingă pe FCSB, dar se chinuie cu problemele financiare de la Hermannstadt: „M-am săturat! Jucătorii nu o să facă nimic nici săptămâna asta”

Marius Maldarasanu alaturi de fotbalistii sibieni printre care Ciprian Ionut Biceanu si Ionut Petrisor Petrescu dupa un gol reusit in meciul de fotbal dintre FCSB si FC Hermannstadt, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 28 august 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 12 poze

Marius Măldărășanu, antrenorul echipei Hermannstadt, a recunoscut că la Sibiu se va instala frustrarea, după remiza cu FCSB.

Meciul dintre FCSB și FC Hermannstadt s-a disputat duminică seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei a șaptea din Superliga și s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după golurile marcate de către Dawa, în minutul 34, și Edjouma, în minutul 90+2, respectiv Butean, în minutul 21, respectiv Paraschiv, în minutul 65.

Ca urmare a problemelor financiare de la Hermannstadt, jucătorii au protestat după fluierul de start al partidei cu FCSB, stând pe teren timp de câteva secunde fără să atingă mingea.

Marius Măldărășanu a fost aproape să o învingă pe FCSB, dar se chinuie cu problemele financiare de la Hermannstadt

Marius Măldărășanu a recunoscut că s-a săturat să vorbească despre problemele financiare și s-a arătat dezamăgit de faptul că echipa sa nu a reușit să câștige cele trei puncte, deși a fost foarte aproape.

„Le meritam (n.r. cele trei puncte). Chiar sunt așa dezamăgit, pentru că în opinia mea meritam trei puncte, chiar dacă ei au avut posesia și au pus presiune. Defensiv, băieții au stat foarte bine. Până la urmă, s-a întâmplat ce nu trebuia să se întâmple. Când pierzi în minutul 93, apare frustrarea.

M-am săturat. Ca antrenor, nu cred că este bine ca eu să vorbesc despre situația asta financiară. Secret nu este. Este muncă. Ce înseamnă ca antrenorul să aibă stabilitate la echipă. Dacă după anumite rezultate negative se schimbă antrenorul, normal că nu ai cum să arăți… După acest punct, o să apară frustrarea și nu o să facă nimic nici săptămâna asta.

Sunt antrenori cărora nu le place să joace fotbal, mie îmi place să joc fotbal. Normal că datorită calității jucătorilor au pus presiune. Îmi doresc să joc frumos, însă normal că degeaba joci frumos dacă nu ai rezultate.

(n.r. Hermannstadt devine o certitudine?) Haideți să îi spunem surpriza plăcută din acest început de campionat. Încep meciurile grele. Va trebui să schimbăm iar echipa, pentru că nu vreau să apară accidentările. Certitudine, probabil dacă vom ajunge peste vreo 5-6 etape pe loc de play-off”, a spus Marius Măldărășanu, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 28 08. 2022, 23:53