Marius Croitoru voia mai mult din meciul cu Rapid: „Dacă luăm a doua repriză, pot să spun ca am pierdut punctele”. Ce spune despre gafa lui Alexandru Greab

Marius Croitoru in meciul de fotbal dintre FC Arges si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Nicolae Dobrin din Pitesti, sambata 5 noiembrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Marius Croitoru simte că FC Argeș putea să obțină mai mult din meciul cu Rapid, încheiat 1-1.

Formația din Trivale a obținut un punct pe teren propriu în fața Rapidului, 1-1, după ce giuleștenii au deschis scorul încă din minutul 2, când Pănoiu a profitat de gafa de zile mari a portarului Alexandru Greab.

Antrenorul piteștenilor, Marius Croitoru, spune că gafa goalkeeper-ului nu are ce să caute la acest nivel, dar menționează că „astfel de lucruri se întâmplă la fotbal”.

Marius Croitoru susține că Rapid a fost mai bună în prima repriză a meciului cu FC Argeș, dar menționează că elevii săi au fost superiori în partea a doua a întâlnirii.

„Dacă e să luăm prima repriză putem să spunem că e un punct echitabil, dar, dacă luăm a doua repriză, pot să spun ca am pierdut punctele.

Mă bucur că ușor ne apropiem de ceea ce îmi doresc eu. Mă interesează ce ocaziile și cum joacă băieții. E mai bine să iau gol în minutul 1, decât în minutul 90, cred că orice antrenor își dorește asta, pentru că dacă iei în minutul 90 nu mai poți face nimic. Le-am spus că merită felicitați pentru rezultat, dar până la urmă trebuie să înțeleagă că suntem FC Argeș, un club mare și trebuie să facem ce vreau eu, spectacol meci de meci.

Cele nouă meciuri rămase în iarnă vor fi foarte grele pentru că și echipele de jos se vor întări și toată lumea își va calcula atent pașii.

(n.r. despre gafa lui Greab) Nu are voie să facă o greșeală la acest nivel, pentru că vorbim de un jucător cu mare experiență. Pentru mine este un jucător important și astfel de lucruri se întâmplă la fotbal. Ține de latura noastră umană, trebuie să ne aducem aminte de oamenii care ne-au făcut bine, cred că domnul Iftime a realizat după ce am plecat.

În acest moment am contract cu FC Argeș și nu vreau să discut altceva. Lucrurile sunt simple, eu deja am a treia echipă, regulamentul nu permite și nu pot să fac acest pas. Sunt posesorul licenței A UEFA și în regulament scrie că pot să dau indicații, deci clubul FC Argeș este în regulă”, a declarat Marius Croitoru, la finalul meciului.

Publicat: 04 12. 2022, 21:48