Marin Dună îi provoacă pe suporterii din Giulești după victoria din Rapid – FC Voluntari: „Sigur că ne așteptam!”

Antrenorii Marin Duna, Cristiano Bergodi si Ilie Poenaru se saluta inaintea meciului de fotbal dintre Rapid Bucuresti si FC Voluntari, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Superbet Arena-Giulesti din Bucuresti, sambata 9 decembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Marin Dună, antrenorul echipei FC Voluntari, a analizat la cald victoria cu Rapid și a explicat cum a pregătit această partidă.

Meciul dintre Rapid București și FC Voluntari s-a disputat sâmbătă seară, în Giulești, în cadrul etapei cu numărul 19 din Superliga și s-a încheiat cu victoria ilfovenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Nemec, în minutul 66, respectiv Ricardinho, în minutul 73. Pentru giuleșteni a înscris Papeau, în minutul 82.

Marin Dună, declarații la cald după Rapid – FC Voluntari 1-2

După această partidă, Marin Dună a declarat că se aștepta ca FC Voluntari să o învingă pe Rapid în Giulești. Antrenorul a avut cuvinte de laudă pentru elevii săi și a explicat cum au pregătit ilfovenii această partidă.

„Sigur că ne așteptam, ne-am pregătit pentru acest lucru. Am spus că dacă nu marcăm nu avem nicio șansă, iar noi am marcat două goluri chiar frumoase. Trei puncte meritate zic eu pentru că băieții s-au dedicat și și-au dorit, au alergat mult. Am făcut un joc aproape perfect din punct de vedere tactic.

Sunt trei puncte mari, dar și moralul jucătorilor e și mai important. Știm care sunt punctele tari, cunoaștem echipele acum. Avem jucători și i-am blocat în centru unde construiau foarte bine și n-au avut spații să pătrundă.

Trebuie să îi felicităm pe băieți. Sunt niște oameni care se pregătesc extraordinar. Este o disciplină cum nu am mai văzut. Am trecut peste o perioadă dificilă și sper să o ținem așa până la final. Ne gândim la următorul meci cu Craiova, care e schimbată în bine”, a spus Marin Dună, după meci, citat de Digi Sport.

Situația în clasament după Rapid – FC Voluntari 1-2

În urma acestui rezultat, Rapid București rămâne pe locul 4, cu 31 de puncte, la un punct în spatele echipelor de pe locurile 2 și 3, CFR Cluj, respectiv Universitatea Craiova, aflate la egalitate de puncte, dar care au cu un meci mai puțin.

De cealaltă parte, FC Voluntari a urcat pe locul 9, cu 24 de puncte, la un punct în spatele locurilor 7 și 8, ocupate de către FC Hermannstadt, respectiv Farul Constanța, care au, la rândul lor, un meci în minus.

Publicat: 09 12. 2023, 23:59
Actualizat: 10 12. 2023, 00:00