Marin Dună anunță schimbări la FC Voluntari după înfrângerea cu Dinamo: „Doar ei vor rămâne!”

Meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si FC Voluntari, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti, vineri 22 decembrie 2023. © FOTO:Gheorghe Fluster/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 11 poze

Marin Dună, antrenorul echipei FC Voluntari, a anunțat, după înfrângerea cu Dinamo, că ar putea pleca mai mulți jucător în această iarnă.

Meciul dintre Dinamo și FC Voluntari s-a jucat vineri seară, pe Stadionul „Arcul de Triumf”, în cadrul etapei cu numărul 21 din Superliga și s-a încheiat cu victoria „câinilor”, scor 1-0, după golul marcat de către Gregorio, din penalty, în minutul 90+1.

Marin Dună oferă explicații după înfrângerea cu Dinamo și anunță schimbări la FC Voluntari

După această partidă, Marin Dună a recunoscut prestația slabă a grupării ilfovene și a anunțat că în această pauză competițională vor exista mișcări de trupe. Antrenorul a dezvăluit că vor pleca mai mulți jucători de la FC Voluntari.

„Am făcut un meci slab. Ne-am retras prea mult în a doua repriză și i-am invitat peste noi. A fost un meci slab. Nici Dinamo nu a excelat, trebuie să fim realiști.

Nu așa gândisem jocul. Am făcut un meci slab. Trebuie să tragem niște concluzii. Nici meciul trecut nu a fost unul reușit. La pauză nu prea am avut ce să schimbăm.

Noi am avut și o bancă cu foarte mulți tineri. Nu aveam cu ce să venim, cu jucători cu experiență care să vină cu ceva în plus. Acesta este fotbalul. Trebuie să mergem înainte.

(n.r. despre accidentarea lui Robert Popescu) Încă nu știm diagnosticul. Sperăm să fie bine. E ceva la metatarsiene. Vom vedea. Teoretic încă suntem în grupul acela de echipe. Se poate întâmpla orice. Aveam speranțe de la acest meci. Veneam după meciuri bune.

Ne-au dat speranțe săptămâna asta. S-au antrenat bine. E normal să vină și să plece jucători. Nu vor veni mulți jucători. Vor rămâne jucătorii de bază pentru că ei au dus greul. Vor fi două sau trei schimbări”, a spus Marin Dună, la flash-interviul de după meci.

După înfrângerea cu Dinamo, FC Voluntari se clasează pe locul 13, cu 24 de puncte, la egalitate cu UTA Arad, echipa de pe locul 12.

Publicat: 22 12. 2023, 23:53
Actualizat: 23 12. 2023, 00:56