Lovitură de teatru cu fostul antrenor principal al lui Gigi Becali! Revine în Superliga: va fi secundul lui Filipe Coelho la Universitatea Craiova!
Filipe Coelho a fost numit antrenor la Universitatea Craiova, dar surpriza este aducerea lui Toni Petrea, fost „principal” la FCSB, ca secund al portughezului.
Toni Petrea a pregătit FCSB în două mandate ca principal, reușind să câștige Cupa României.
Toni Petrea, antrenor secund la Universitatea Craiova
La o zi de când Filipe Coelho a fost numit antrenor la Universitatea Craiova, Fanatik dezvăluie că Toni Petrea va face parte din staff, ca antrenor secund. În ultimii ani, Petrea a fost principal la FCSB, Chindia Târgoviște și Universitatea Cluj, dar a experimentat și funcția de director tehnic la Daco-Getica București.
Acum, sursa menționată anunță că Toni Petrea este interesat de formația din Bănie și de colaborarea cu Filipe Coelho. Din staff mai fac parte Daniel Tudor, antrenor cu portarii, Bogdan Merișanu, preparator fizic, dar și un preparator fizic portughez.
Reamintim că Toni Petrea nu a mai ocupat funcția de antrenor secund din 2020, pe vremea când activa în Emiratele Arabe Unite. Ultima echipă pregătită de el a fost Universitatea Cluj, în 2023.
Petrea și-a început cariera de antrenor secund alături de Laurențiu Reghecampf ca principal, iar împreună au lucrat la FC Snagov, Concordia Chiajna, FCSB, Al-Hilal, Litex Lovech, Al-Wahda și Al-Wasl.
Toni Petrea: „Aș opta mai mult pentru o variantă în țară”
Toni Petrea, 50 de ani, are și două titluri de vicecampion alături de FCSB.
„Îmi doresc să antrenez, este meseria de care m-am apucat. În fotbal nu poți decide când intri înapoi în circuit. Nu ești ca un inginer să îți depui CV-ul și să fii angajat. Este un alt proces. Caut un proiect care să mă atragă și să îi dau curs. Au fost ceva tatonări și din străinătate, însă nu știu momentan dacă aș putea să fac pasul acesta. Aș opta mai mult pentru o variantă în țară. Este vorba despre familie, vreau să stau aproape de ea, nu mă văd plecat prin nu știu ce țări. Am copiii mici, sunt la școală și trebuie să mă ocup de ei. Este nevoie de puțină supraveghere” declara Toni Petrea, potrivit Digi Sport.
„Legat de staff, vom anunța la momentul potrivit. Majoritatea, cu antrenorii secunzi, antrenorul de portari, preparatorul fizic, este deja rezolvată. Dar vom anunța Sunt discuții (n.red. – cu Toni Petrea), vrem neapărat să rezolvăm cât mai rapid” spunea Mario Felgueiras, managerul sportiv de la Universitatea Craiova, la conferința de prezentare a lui Filipe Coelho.