Louis Munteanu a vorbit despre transferul definitiv la Farul, după victoria cu Universitatea Craiova: „Se vede că îmi place aici. Vom discuta cu cei de la Fiorentina”

Bucurie a fotbalistilor constanteni dupa un gol marcat cu Dan Sirbu, Louis Munteanu si Denis Alibec in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si FCSB, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, miercuri 31 august 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Farul Constanța a reușit să o învingă pe Universitatea Craiova, scor 2-1, în cadrul unui meci disputat în runda cu numărul 24 din Superliga României.

„Marinarii” au marcat prin Adrian Mazilu și Ionuț Larie (penalty), în timp ce golul oltenilor a fost marcat de către Dan Nistor.

La finalul celor 90 de minute, puștiul de 17 ani, marcatorul primului gol, s-a arătat extrem de bucuros de victoria obținută, dar și de faptul că a înscris pentru prima dată.

Louis Munteanu a vorbit și el la finalul partidei despre o prelungire a împrumutului la Farul Constanța.

„Un meci greu, în prima repriză am jucat foarte bine, dar este bine că am urcat pe primul loc. Orice meci este greu, sperăm să fim acolo pe primul loc până la finalul campionatului. Mă simt foarte bine și se vede că îmi place aici.

Mai sunt multe meciuri, în play-off o să se decidă totul. Dacă suntem pe primul loc trebuie să rămânem acolo și așa sper să fie.

În vară o să văd, vom discuta cu cei de la Fiorentina, nu știu ce se va întâmpla.

Astă este obiectivul meu și orice jucător își dorește să ajungă la echipa națională”, a spus Louis Munteanu.

„Mă simt excelent, mă simt foarte bine pentru pentră că la primul meci ca titular am reușit să marchez și să câștigăm.

Mi-a spus (n.r. Gică Hagi) să-mi fac jocul și să dau ce tot ce e mai bun pe teren. Mă antrenez foarte mult, îmi exersez execuțiile și dau tot ce pot.

O victorie frumoasă, un meci frumos și ne bucurăm că am câștigat și am ajuns pe primul loc. Sper să câștigăm fiecare meci și să rămânem pe primul loc.

Este o decizie grea, pentru că Denis Alibec este un jucător bun. Am început aici de la 6 ani și îmi doresc să joc cât mai mult. Mi-aș dori să ajung să ajung în Premier League, iar idolul meu este Messi”- Adrian Mazilu.

Publicat: 06 02. 2023, 22:25