Liviu Ciobotariu caută explicații după egalul chinuit din Sepsi – Oțelul: „Poate ne-am gândit și la celălalt joc”

Denis Ciobotariu si Liviu Ciobotariu saluta galeria dupa meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti, luni 31 iulie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Liviu Ciobotariu, antrenorul echipei Sepsi Sfântu Gheorghe, nu a fost supărat după remiza cu nou-promovata Oțelul Galați, deși echipa sa a fost condusă timp de aproximativ 80 de minute.

Liviu Ciobotariu caută explicații după egalul chinuit din Sepsi – Oțelul

Meciul dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și Oțelul Galați s-a disputat luni, în cadrul etapei a patra din Superliga și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Pop, în minutul 4, respectiv Safranko, în minutul 85.

După această partidă, Liviu Ciobotariu a încercat să găsească explicații pentru faptul că nou-promovata Oțelul Galați a dominat-o pe Sepsi. Antrenorul a pus o parte din vină pe seama faptului că jucătorii sunt cu gândul la meciul cu Aktone din turul III preliminar din Conference League.

„Sunt alte cauze, dar nu avem nicio scuză pentru jocul slab. Am putea invoca multe. Am spus înainte de joc, toţi sunt titulari.

Unii au jucat mai mult, dar ceilalţi ar fi trebuit să arate că merită să îmbrace tricoul acestei echipei. Am putea să mai spunem că acum trei zile am avut un rezultat euforic.

Poate ne-am gândit şi la celălalt joc. Aceste lucruri nu ar trebui să existe. Este un punct pe care îl punem în clasament. Importat e să ne revenim fizic.

Se întâmplă. Şi eu am făcut greşeli la rândul meu. Cine nu joacă, nu greşeşte. E o greşeală pe care ar fi trebuit să n-o facă (n.r. Ninaj, la golul Oţelului).

Noi nu avem al patrulea fundaş central. Responsabil sunt eu. Vom avea o discuţie cu jucătorii. Nu pot să dau vina pe un anume jucător.

(n.r. despre meciul cu Aktobe) Va fi un joc destul de greu. Nu am apucat să-i analizez. Am văzut nişte imagini în fugă. Din seara asta voi începe analiza. Ştiu ce jucători au. Aş fi foarte mulţumit dacă am reuşi să ne calificăm”, a spus Liviu Ciobotariu, la flash-interivul de după meci.

Publicat: 07 08. 2023, 22:09