Liviu Ciobotariu răsuflă ușurat după ce FC Voluntari a întors scorul în meciul cu U Cluj: „Am trecut de la agonie la extaz!”

Liviu Ciobotariu, antrenorul echipei FC Voluntari, s-a declarat mulțumit după victoria obținută pe finalul meciului cu U Cluj.

Partida dintre U Cluj și FC Voluntari s-a disputat duminică, în cadrul etapei a șasea a play-out-ului din Superliga, iar ilfovenii au învins cu scorul de 3-2, după ce au fost conduși.

Sigurjonsson a deschis scorul pentru FC Voluntari în minutul 18, iar U Cluj a preluat conducerea după golurile lui Remacle (min. 23), respectiv Thiam (min. 41). Pe finalul partidei, Florea a reușit o dublă în minutele 87, respectiv 90+2 și a adus victoria echipei ilfovene.

Liviu Ciobotariu a analizat această partidă și a vorbit despre importanța victoriei obținute de către elevii săi.

„O victorie forate importantă pentru noi, ceea ce înseamnă poziția din clasament și moralul echipei. Am trecut de la extaz la agonie, de la agonie la extaz. A fost un joc spectaculos, au fost momente decisive în joc. Sunt supărat pe jucători pentru că am primit două goluri în superioritate numerică.

Un meci bun și îi felicit pe băieți, de la 1-2 să revenim la 3-2. A mai fost un moment extrem de important în acest joc, dacă Thiam marca la 2-1, nu cred că mai puteam să revenim, cu toate că am controlat jocul. Am avut superioritate numerică încă din primele minute și era clar că noi am dominat și ne-am creat situații de a marcat.

Am întâlnit un U Cluj foarte bine organizat, ne-a fost greu să le desfacem apărarea, au stat foarte bine. Am avut momente de inspirație și aici mă refer în special la Florea, care a marcat două goluri.

O victorie foarte importantă pentru noi, nu cred că U Cluj a pierdut un meci pe teren propriu aici la Cluj. Este o echipă foarte puternică, foarte grea. Chiar și în 10 oameni ne-au pus foarte multe probleme”, a spus Liviu Ciobotariu, după meci, citat de Digi Sport.

Publicat: 01 05. 2023, 17:43