Liviu Ciobotariu, acuzații dure la adresa jucătorilor săi după Universitatea Craiova – Sepsi 2-1: „Foarte, foarte slab! Multe pase greșite”

După ce Sepsi nu a reușit să o egaleze pe Universitatea Craiova, deși a jucat timp de 30 de minute cu un om în plus, Liviu Ciobotariu, antrenorul covăsnenilor, a venit cu un verdict clar.

Liviu Ciobotariu, acuzații dure la adresa jucătorilor săi după Universitatea Craiova – Sepsi 2-1: „Am început foarte, foarte slab! Multe pase greșite”

Sepsi a pierdut pe terenul celor de la Universitatea Craiova, scor 1-2, în etapa a 9-a din Superliga. Liviu Ciobotariu, antrenorul covăsnenilor, a spus că echipa sa a început extrem de slab meciul de pe „Ion Oblemenco” și a dat de înțeles că nu neapărat din cauza golului încasat încă din secunda 50. Tehnicianul celor de la Sepsi a sesizat o mare lipsă de luciditate în jocul echipei sale și le-a reproșat fotbaliștilor pasele greșite.

„Am început foarte rău jocul. Nu neapărat că am primit gol foarte rapid, dar ca exprimare în teren. Nu am avut agresivitate, pressing-ul nu l-am făcut compact. Cei de la Craiova au pasat între linii și au reușit să ne marcheze două goluri.

Am echilibrat prin golul lui Ștefănescu. Puteam să plecăm și cu un punct aici de la Craiova. Jocul l-am pierdut pe începutul de meci. Nu am fost echipa de până acum. Nu am văzut luciditate. Multe pase greșite. Mergem înainte, campionatul este lung.

Am schimbat sistemul, am riscat tot cu doi atacanți, eu le-am cerut să nu aruncăm mingile la bătaie. Am preferat să începem cu construcția de jos. Pe mine cel mai mult m-a deranjat e că am început foarte, foarte slab jocul”, a declarat Liviu Ciobotariu

Marius Ștefănescu, discurs „tăios” după înfrângerea din meciul cu Universitatea Craiova: „Am înscris degeaba. Nu se putea mai prost”

După partida cu Universitatea Craiova, Marius Ștefănescu, marcatorul unicului gol al celor de la Sepsi, a venit cu un discurs dur.

„Un meci cum nu se putea mai prost, am luat gol în minutul 1 și apoi am mai primit unul rapid. Am dat gol, dar nu ne-am trezit. Mergem mai departe și sperăm să câștigăm următorul meci.

Sincer, am înscris degeaba cum s-ar spune. Preferam să nu înscriu și să câștigăm. Ne-am creat foarte puține ocazii după ce au luat cei de la Craiova roșu. Trebuie să învățăm să avem mai multe ocazii, nu prea am avut ocazii după acel roșu.

Trebuie să învățăm din acest meci, să luăm ce e mai bun din el și să trecem pe mai departe. Știam că suntem singura echipă neînvinsă, ne așteptam să fie un meci greu. Am pierdut meciul încă din primele 20 de minute. Asta este, ne pare rău că am pierdut”, a declarat Marius Ștefănescu.

Publicat: 17 09. 2023, 00:04
Actualizat: 17 09. 2023, 00:13