Leo Grozavu, nemulțumit după FC Voluntari – Poli Iași 1-2. Ce a putut să le reproșeze organizatorilor: „E foarte greu să joci în asemenea condiții”

După FC Voluntari – Poli Iași, scor 1-2, Leo Grozavu s-a arătat a fi deranjat de ora la care s-a jucat partida, tehnicianul ieșenilor susținând că este foarte greu pentru jucători să suporte temperaturile ridicate de la 14:30.

Leo Grozavu, deranjat de meciurile programate prea devreme: „E foarte cald”

Poli Iași a câștigat împotriva celor de la FC Voluntari, scor 2-1, în cea de-a 10-a etapă din Superliga. După finalul partidei, Leo Grozavu, antrenorul grupării din Copou, a ținut să își felicite jucătorii pentru victoria obținută, însă nu a putut trece cu vederea peste ora la care s-a jucat meciul. Tehnicianul celor de la Poli Iași a dat de înțeles că este încă mult prea cald ca meciurile să fie programate la 14:30.

„Există miză, puncte. Echipe care își doresc în fiecare partidă să scoată maxim, așa cum am fost și noi astăzi. Felicitările le merită băieții.
Chiar dacă e finalul lunii septembrie, încă e foarte cald. E foarte greu să joci în asemenea condiții, la asemenea ore. E bine că am reușit să câștigăm.

De fiecare dată la fotbal e nevoie de șansă. În prima repriză am controlat jocul în multe momente, am fost echipa mai periculoasă. Am luat gol la prima fază mai articulată a gazdelor.

De acolo ne-am bulversat puțin. Am avut momente de dezechilibru. Însă, am reușit să ne echilibrăm, chiar am reușit să marcăm în finalul primei reprize.

A doua repriză am alternat unele momente bune cu unele momente foarte modeste, totul culminând cu acel penalty. Există oboseală. La fotbal e nevoie să alergi. E nevoie de alergare, de luptă, de sacrificiu, apoi îți pui în valoare calitățile tehnice.

Ne descurcăm mai bine în deplasare, asta o spun rezultatele. Avem 3 victorii în deplasare și doar un punct pe teren propriu. Am întâlnit în prima parte a turului echipe grele, ne-a fost dificil. În deplasare avem mai puțină presiune.

O să avem în continuare meciuri dificile, împotriva unor echipe cu experiență. Petrolul este următorul adversa, după FC U 1948 Craiova, Rapid”, a declarat Leo Grozavu.

Publicat: 23 09. 2023, 18:50
Actualizat: 23 09. 2023, 18:52