Jucătorul trimis de FCSB pe teren pentru a crea pericol în derby-ul cu Rapid e făcut praf: „Păcălește fotbalul, nu merită nici 10% din salariu! Să își ia bilet de avion pentru la vară, sunt mai ieftine acum” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

Billel Omrani, jucătorul trimis de FCSB pe teren pentru a face diferența în derby-ul cu Rapid, a fost făcut praf de Dinu Gheorghe, în cea mai recentă ediție a emisiunii ProSport Live. Fostul conducător din fotbalul românesc i-a sugerat lui Omrani să își caute de acum bilete de avion pentru plecarea sa de la vară.

Billel Omrani, distrus după ce a fost trimis de FCSB pe teren pentru a face diferența în derby-ul cu Rapid

La pauza meciului Rapid – FCSB, când giuleștenii conduceau deja cu 1-0, roș-albaștrii au efectuat trei schimbări. Cordea, Omrani și Cristea i-au înlocuit pe Dawa, Compagno și Edjouma. Cea mai surprinzătoare mutare a fost scoaterea de pe teren a lui Compagno și introducerea lui Omrani. „Gigi Becali se pricepe la fotbal cum mă pricep eu să fac brânză”, a spus comentatorul pe transmisiunea directă, fiind surprins de faptul că italianul a fost înlocuit, după ce în prima repriză a fost poate cel mai periculos jucător al roș-albaștrilor.

Cu toate acestea, Compagno a fost victima unei intrări foarte dure a lui Dragoș Grigore, în minutul 28, iar posibilitatea ca el să nu mai fi putut continua, din punct de vedere fizic, nu este exclusă.

Întrebat despre schimbarea Compagno – Omrani, Dinu Gheorghe a răbufnit și l-a făcut praf pe atacantul care a evoluat în repriza secundă:

„Prima repriză, Compagno a fost prezent în joc, activ, a avut și o situație foarte bună de a marca, dar a trimis în brațele lui Moldovan. Mă gândesc că a fost schimbat pentru că a fost călcat de Grigore, că nu mai putea, era accidentat. Sau poate a fost schimbat telefonic, că se practică metodă asta.

Omrani păcălește fotbalul și pe cei de la FCSB în primul rând, părerea mea. Nu merită nici 10% din bani pentru ce joacă. Nu a jucat nimic, efectiv. A avut o ocazie să marcheze, singur cu Moldovan, nu a făcut-o. Iar în rest a fugit de joc tot meciul. Eu zic că ar trebui să fie primul jucător care pleacă. Să își caute bilet de avion mai devreme, că e mai ieftin. Dacă l-ai adus… Ce îți place costă în viață (n.r. – despre reziliere)”, a declarat Dinu Gheorghe, la ProSport Live.

Omrani nu a mai marcat din ianuarie

Billel Omrani traversează o formă foarte slabă. Pe 22 ianuarie 2023, într-un FC Hermannstadt – FCSB 0-1, a marcat atacantul ultimul său gol în Superliga. De atunci, el a mai evoluat 7 partide, toate din postura de rezervă, însă nu a mai reușit să înscrie.

Aflat în studioul ProSport Live, impresarul Mihai Stan a transmis și el că introducerea lui Omrani în locul lui Compagno a reprezentat o eroare:

„Eu aș fi mers tot meciul pe Compagno, asta dacă nu era accidentat de la duelul cu Grigore. Compagno e mult peste Omrani.”, a declarat Mihai Stan, la ProSport Live

Două goluri și două pase decisive a reușit Billel Omrani în acest sezon, în 19 meciuri jucate pentru FCSB.

Publicat: 25 04. 2023, 23:51