Jucătorul de la FC U Craiova propus la echipa națională, reacție vehementă după eșecul cu CFR Cluj: „E ușor să dăm din gură!”

Aurelian Chițu, atacantul în vârstă de 32 de ani de la FC U Craiova, a vorbit la cald despre eșecul cu CFR Cluj.

Meciul dintre CFR Cluj și FC U Craiova s-a disputat duminică seară, în cadrul etapei cu numărul 11 din Superliga, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia și s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-0, după golurile marcate de către Camora, în minutul 2, respectiv Otele, în minutul 26.

„De câteva meciuri, jucăm foarte prost, nu știu ce se întâmplă cu noi. Sper să ieșim din pasa asta proastă. CFR Cluj a meritat victoria. Am avut și noi câteva ocazii, numai că noi nu putem să o băgăm în poartă. Am luat gol în minutul 1 sau 2. Nu e lipsă de concentrare, nu știu, e destul de greu când iei gol la prima fază. Toți suntem de vină, încercăm să vedem unde am greșit și sperăm să depășim această pasă proastă. Păcat că sunt jucători cu calitate mare în echipa noastră. Nu avem constanță. Să sperăm că trecem peste.

Din gură e ușor să spunem că ne dorim play-off. Din păcate, pe teren nu arătăm ca o echipă de play-off. E supărare mare la noi, chiar nu știu ce să zic. (n.r. întrebat despre instabilitatea băncii tehnice) Nu vreau să vorbesc despre asta”, a spus Aurelian Chițu, la flash-interviul de după meci.

Vlad Achim, mijlocașul defensiv în vârstă de 34 de ani, a răspuns la întrebarea legată de schimbările dese de pe banca tehnică și a dat de înțeles că acestea nu afectează atât de tare jocul echipei.

„Dacă reușeam să fructificăm acele situații bune, alta era situația, dar am mai trăit meciuri de genul. Trebuie să fructificăm ocaziile pe care le avem și să fim mult mai atenți pe faza defensivă. Nu dăm vina pe cineva nume. Ne lipsesc și niște jucători importanți în atac. Ce să spun? Asta e, încercăm să ne îndeplinim în continuare obiectivul. Dacă nu vom putea, vom lua lucrurile ca atare și vom încerca să dăm cât mai mult de la meci la meci. Mă așteptam ca acest an să fie unul mult mai bun pentru noi. Suntem aproape și de play-off, dar și de retrogradare. Lucrurile se pot îmbunătăți, dar trebuie puțin mai mult pragmatism. (n.r. despre schimbările de pe banca tehnică) Echipa a jucat, în mare, cam la fel, cu aceleași fluctuații de formă, aceeași lipsă de pragmatism, cam asta s-a întâmplat la noi indiferent de cine a fost pe bancă”, a spus și Vlad Achim, după meci.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj se menține pe locul secund, cu 22 de puncte, la trei puncte în spatele liderului FCSB. De cealaltă parte, FC U Craiova rămâne pe locul 10, cu 12 puncte.

Publicat: 01 10. 2023, 23:14
Actualizat: 01 10. 2023, 23:22