Joyskim Dawa, ultimul meci în echipa lui Gigi Becali? Eliminarea fundașului central a „rupt” jocul dintre FCSB și Farul Constanța

Denis Alibec si Joyskim Aurelien Dawa Tchakonte in meciul de fotbal dintre FCSB si Farul Constanta, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 29 ianuarie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gigi Becali are toate motivele să fie supărat pe Joyskim Dawa (26 de ani), după ce acesta a văzut cartonașul roșu în FCSB – Farul Constanța și le-a facilitat victoria dobrogenilor.

Farul Constanța a reușit să se impună cu 3-2 în deplasarea cu FCSB, la finalul unui meci nebun disputat pe Arena Națională. Bucureștenii au condus în două rânduri, cu 1-0 și 2-1, dar „marinarii” lui Gică Hagi au reușit un final de excepție, grație în primul rând erorii uriașe comise de Joyskim Dawa.

Fundașul central venit de la FC Botoșani s-a văzut depășit de atacantul Denis Alibec în minutul 90, când a dat hilar pe lângă minge, apoi l-a faultat pe acesta din postură de ultim apărător și a văzut cartonașul roșu. Constănțenii nu au reușit să egaleze din lovitura liberă care a rezultat, însă gazdele, în inferioritate numerică, și-au arătat limitele în minutele 90+5 și 90+6.

Joyskim Dawa, ultimul meci în echipa lui Gigi Becali? Eliminarea fundașului central a „rupt” meciul dintre FCSB și Farul Constanța

Joyskim Dawa a fost eliminat în finalul meciului dintre FCSB și Farul Constanța, în momentul în care bucureștenii conduceau cu 2-1. După ce fundașul central a văzut cartonașul roșu, defensiva gazdelor a intrat în vrie, astfel că elevii lui Gică Hagi au dominat autoritar minutele de prelungire.

Billel Omrani și-a învins propriul portar în minutul 90+5, iar în minutul 90+6 Mazilu a dat lovitura, la o jumătate de oră după ce fusese introdus pe teren.

Patronul lui FCSB, Gigi Becali, și-a manifestat în mai multe rânduri nemulțumirea vizavi de jocul prestat de fotbalistul transferat de la FC Botoșani, iar greșeala uriașă comisă duminică seara pe Arena Națională s-ar putea dovedi decisivă pentru viitorul său.

Echipele de start la FCSB – Farul Constanța

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Tamm, Sorescu – Olaru, Ad. Șut, Edjouma – Cordea, Compagno, Oct. Popescu

Rezerve: A. Vlad – Fl. Coman, Miculescu, I. Cristea, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu

Antrenor: Mihai Pintilii Farul: Aioani – Baravykas, Larie, M. Popescu, Kiki – T. Băluță, Nedelcu, Artean – Alibec, L. Munteanu, Grameni

Rezerve: Buzbuchi – Dan Sîrbu, Borza, Casap, Grobry, Sali, Mazilu, V. Morar, Mateus Barbosa

Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: Arena Națională (București)

Arbitru: Horațiu Feșnic; A1: Valentin Avram; A2: Alexandru Cerei; VAR: Ovidiu Hațegan; As. VAR: Vladimir Urzică

Publicat: 29 01. 2023, 21:15
Actualizat: 29 01. 2023, 23:16