Jovan Markovic le dă speranțe oltenilor, după victoria din Sepsi – Universitatea Craiova: „Avem șanse matematice pentru primul loc!”

Jovan Markovic, atacantul în vârstă de 22 de ani de la Universitatea Craiova, a marcat în meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe și se gândește la titlu.

Jovan Markovic le dă speranțe oltenilor, după victoria din Sepsi – Universitatea Craiova

Meciul dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și Universitatea Craiova s-a disputat vineri seară, în cadrul etapei a cincea a play-off-ului din Superliga și s-a încheiat cu victoria oltenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Crețu, în minutul 49, respectiv Markovic, în minutul 66. Pentru covăsneni, a punctat Ștefănescu, în minutul 90+5.

După această partidă, Jovan Markovic s-a declarat bucuros pentru victoria obținută pe terenul covăsnenilor și a dat de înțeles că se gândește la titlu în acest sezon. Universitatea Craiova s-a apropiat la patru puncte de liderul Farul Constanța care are însă cu un meci mai puțin disputat.

„Niciodată nu sunt supărat. Când intru, încerc să îmi fac treaba și să ajut echipa. Niciodată nu o să mă supăr că sunt rezervă sau nu joc din primul minut. Ne așteptam să fie un meci greu. Ne bucurăm că am reușit să marcăm la scurt timp după ce a luat Crețu roșu. Ne bucurăm că am luat cele trei puncte.

Noi ne gândim la un loc pentru Europa. Acum sunt șanse matematice și pentru locul întâi. La final, tragem linie și vedem unde ne clasăm.

Ca echipă, da, suntem în maximum de formă. Am făcut câteva greșeli cu echipele mai jos clasate și acum încercăm să ne reparăm greșelile. La Universitatea Craiova este această pretenție, ne batem an de an pentru titlu. Nu s-a reușit până acum, sperăm să se reușească anul acesta”, a spus Jovan Markovic, la flash-interviul de după meci.

„Sunt mulțumit, îi felicit, pentru că au intrat cu atitudine foarte bine. Markovic și Roguljic sunt cei care au marcat în etapa trecută, contra Rapidului, dar am considerat că e mai bine să nu intre din prima. Atunci când au intrat, s-a văzut, au făcut diferența. Cred că dacă era puțin mai inspirat, Markovic mai reușea să marcheze un gol. Dar oricum cred că e o victorie meritată, o victorie frumoasă” – Eugen Neagoe, antrenor Universitatea Craiova

Publicat: 21 04. 2023, 22:58