Jovan Markovic, la picioarele lui Alex Mitriță după Poli Iași – Universitatea Craiova: „E jucătorul top al României!”

Bucurie a fotbalistilor craioveni dupa un gol marcat cu Mihai Alexandru Isfan, Ionut Alexandru Mitrita si Jovan Markovic in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Universitatea Craiova, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti, luni 17 iulie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Jovan Markovic, atacantul în vârstă de 22 de ani de la Universitatea Craiova, a marcat în meciul cu Poli Iași, dar a mutat atenția asupra coechipierului Alex Mitriță, extrema stânga în vârstă de 28 de ani.

Meciul dintre Poli Iași și Universitatea Craiova s-a disputat sâmbătă seară, în cadrul etapei a cincea din Superliga, pe Stadionul „Emil Alexandrescu” și s-a încheiat cu victoria oltenilor, scor 4-1, după golurile marcate de către Markovic (min. 66), Ivan (min. 78), Mitriță (min. 90) și Roguljic (min. 90+4) Pentru moldoveni a deschis scorul Roman, în minutul 44.

Alex Mitriță a reușit o pasă decisivă pentru golul lui Andrei Ivan și apoi și-a trecut și el numele pe tabelă. Jovan Markovic a vorbit la superlativ despre colegul său.

„Am fost conduși, ne bucurăm că am reușit să întoarcem rezultatul. Cele trei puncte contează și mergem mai departe. După pauză, s-a văzut că suntem puternici și am întors rezultatul. Eu zic că aveam timp să întoarcem scorul (n.r. chiar dacă nu era eliminat jucătorul de la Poli Iași).

Alex (n.r. Mitirță, care a dat un gol și o pasă de gol) e jucătorul top al României și ne bucurăm că ne ajută meci de meci.

(n.r. Ce a schimbat Laurențiu Reghecampf la Universitatea Craiova?) Atitudinea. Ne de încredere în noi la fiecare meci și asta contează foarte mult”, a spus Jovan Markovic, la flash-interviul de după meci.

Alex Mitriță a jucat cu probleme medicale

Alex Mitriță a simțit, încă din minutul 20, că are o problemă, dar a continuat să joace.

„O victorie meritată, un efort foarte mare, ne bucurăm că am luat cele trei puncte.

(n.r. despre situația sa medicală) Am simțit, cred că am o contractură, vom vedea zilele viitoare când voi face o testare.

(n.r. întrebat dacă eliminarea căpitanului lui Poli Iași a contat în întoarcerea scorului) Nu, am discutat în vestiar, am analizat ce am făcut greșit în prima repriză, am făcut opusul și ne-a ieșit jocul în repriza a doua.

O partidă foarte grea cu o echipă foarte bună, cu tradiție. Trebuie să ne gândim bine ce am făcut bine în a doua repriză. Locul 2, da. Campionatul e lung, dar suntem bucuroși că câștigăm”, a spus și Alex Mitriță, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 13 08. 2023, 00:11