Jayson Papeau și Borja Valle au făcut praf apărarea lui FCSB și Rapid a deschis scorul pe Arena Națională | VIDEO

Jayson Jordan Julien Romain Papeau se bucura dupa un gol marcat alaturi de Borja Valle Balonga si Alexandru Cristian Albu in meciul de fotbal dintre FCSB si Rapid Bucuresti, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 5 noiembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

Jayson Papeau, extrema stânga în vârstă de 27 de ani de la Rapid București, a deschis scorul în meciul cu FCSB.

Partida dintre FCSB și Rapid București s-a disputat duminică seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 15 din Superliga și s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Papeau, în minutul 39, și Iacob, în minutul 45+2. Pentru roș-albaștri a înscris Dawa, în minutul 66.

În minutul 39 al acestei întâlniri, Siyabonga Ngezana a alunecat de lângă Borja Valle, spaniolul a trimis de pe partea stângă către Jayson Papeau, iar francezul i-a lăsat în urmă pe Adrian Șut, Joyskim Dawa, Alexandru Pantea și Siyabonga Ngezana care deși s-a repoziționat a fost spectator la acțiunea rapidistului.

Jayson Papeau a înaintat și a șutat puternic în poarta lui Ștefan Târnovanu, deschizând astfel scorul pe Arena Națională.

La cel de-al doilea gol al giuleștenilor, Siyabonga Ngezana și Joyskim Dawa au furat din nou prim-planul într-un sens negativ. Paul Iacob a majorat diferența în minutul 45+2.

• Vezi AICI VIDEO cu golurile marcate în FCSB – Rapid București!

Echipele de start în FCSB – Rapid:

FCSB: Târnovanu – Al. Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, A. Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu,Miculescu, Lixandru, Cr. Ganea, D. Rotariu, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Al. Albu, Papeau – Funsho, B. Valle, Al. Ioniță II
Rezerve: Drăghia – Dr. Grigore, I. Cristea, Onea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Al. Stan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Arena Națională, București
Arbitru: Sebastian Colțescu / Asistenți: Sebastian Gheorghe și Daniel Mitruți
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan / Arbitru AVAR: Stelian Slabu