Japonezul Takayuki Seto, al treilea fotbalist din străinătate care atinge borna de 300 de meciuri jucate în Superliga! Cine sunt cei doi care sunt în fața asiaticului | SPECIAL

Seto Takayuki si Florian Nichita Haita in meciul de fotbal dintre Universitatea Cluj si Petrolul Ploiesti, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe stadionul Municipal din Medias, vineri 5 august 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 11 poze

Cu prilejul acestei a 29-a etape din sezonul regular, japonezul Takayuki Seto, mijlocaș defensiv la Petrolul, a jucat al 300-lea său meci în primul nostru eșalon.

El devine astfel al 157-lea jucător care atinge all-time această onorantă bornă, dar mai interesant, este doar al treilea provenit din străinătate care ajunge la acest număr.

Ceilalți doi dinaintea sa, ambii aflați încă în activitate și având totodată și cetățenie română, au fost portughezul Camora (CFR Cluj), care la zi are 358 de jocuri, și brazilianul Júnior Maranhão (Rapid), 307.

Seto a debutat în prima ligă la 02 august 2009, la meciul Astra – Pandurii 0-1. El promovase cu echipa ploieșteană la acea vreme, din eșalonul secund.

De altfel, până în actualul sezon când îmbracă tricoul Petrolului, el evoluase pe gazoanele primului nostru eșalon numai pentru Astra (în total 274 de jocuri). Cu această echipă a câștigat tot ce se putea în fotbalul românesc: titlul (2015/16), cupa (2013/14) și supercupa (2014).

Petrolul, un nou eșec cu Takayuki Seto pe teren

CS Universitatea Craiova a învins, duminică, în deplasare, forrnaţia Petrolul Ploieşti, scor 1-0, într-un meci din etapa a 29-a din Superligă.

În minutul 37, Jair Tavares a executat o lovitură liberă, trimiţând balonul în careul craiovenilor, iar Meijers a înscris, dar, după aproape şase minute de aşteptare, golul a fost anulat de arbitrul Horia Mladinovici după consultarea VAR, din cauza unui ofsaid.

În minutul 45+3 a fost rândul craiovenilor să îmscrie, prin Andrei Ivan, iar golul a fost validat după consultarea VAR.

Craiova s-a impus cu 1-0, reuşind prima victorie în deplasare din acest an. Oltenii sunt pe locul 5, cu 51 de puncte, în timp ce Petrolul este pe locul 9, cu 33 de puncte.

Publicat: 06 03. 2023, 13:26
Actualizat: 04 04. 2023, 15:29