Ivaylo Petev, reproșuri dure la adresa jucătorilor săi după Universitatea Craiova – Farul 1-2: „Continuăm să facem greșeli elementare! Ei sunt cei doi vinovați!”

Universitatea Craiova, echipa lui Mihai Rotaru, a pierdut contra campioanei Farul, scor 1-2, într-un meci care a contat pentru runda cu numărul 22 din Superliga.

După înfrângerea de pe „Ion Oblemenco”, Ivaylo Petev, tehnicianul oltenilor, a vorbit în termeni duri de jucătorii săi.

Ivaylo Petev, antrenorul Universității Craiova, le-a reproșat jucătorilor săi faptul că au comis erori incredibile în partida cu Farul. Încercând să facă haz de necaz, tehnicianul bulgar i-a lăudat pe portarul Marian Aioani și pe Louis Munteanu și a spus că ei sunt principalii „vinovați” care i-au făcut pe olteni să piardă meciul.

„Din păcate continuăm să facem greșeli elementare. Am avut situația în care am egalat și imediat după am primit un gol. Repriza a doua a fost mai bună decât prima. Poate și norocul ne-a întors spatele. Ăsta e fotbalul, nu putem să întoarcem nimic.

Ca să ajungem la aceste greșeli suntem vinovați cu toții. La situațiile pe care le-am avut în repriza a doua trebuia să marcăm cel puțin un gol. Asta e tensiunea, trebuie să marcăm cu orice preț. Poate n-am meritat să câștigăm.

Au fost foarte multe spații în repriza a doua. Numărul 9 de la Farul a jucat singur acolo, au un portar impecabil. Ei sunt cei doi vinovați pentru cele trei puncte pe care le-au obținut. (n.r. despre Mitriță) El este un jucător cheie, au fost situații, dar nu a avut norocul să marcheze.

Fiecare trebuie să fie responsabil, nu putem să ne așteptăm doar la el. Încă nu am vorbit cu medicul despre Ivan. O să analizăm și vom vedea unde am greșit”, a declarat Petev.

Alex Mitriță a fost fair-play și a ținut să o felicite pe campioana României pentru victoria obținută în Bănie.

„Felicitări celor de la Farul. Trebuie să reglăm acest lucru pentru meciul viitor. Le-a ieșit acest joc, noi trebuie să învățăm din el. Sper să învățăm din aceste greșeli.

Nu vreau să vorbesc despre mine. Eu încerc să-mi ajut echipa cât pot de bine. Am avut și situații foarte bune în această seară”, a declarat Mitriță.

Cum au arătat echipele de start

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, R. Silva, Bancu – Al. Crețu, Mateiu – Baiaram, Mitriță, Ivan – Koljic Rezerve: Lazar, Zajkov, Badelj, Soiri, Benga, Căpățînă, Tomasec, Houri, Bana, Cîmpanu, Danciu, Markovic
Absenți: Ndong (la CAN), Screciu (în recuperare)
Antrenor: Ivaylo Petev

Farul Constanța: Aioani – Boli, Larie, M. Popescu, Dussaut – Vînă, Queiros, Deaconu – Grigoryan, Munteanu, Rivaldinho
Rezerve: Buzbuchi, Mușat, Grosu, Gustavo Marins, Kiki, Nedelcu, Dănuleasă, Banu, N. Popescu, Andronache, I. Cojocaru, Ganea
Absenți: Sîrbu, Băluță, Benchaib (accidentați), Budescu, Grameni (suspendați)
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Radu Petrescu (București). A1: Mircea Grigoriu (București), A2: Radu Ghinguleac (București). VAR: Ovidiu Hațegan (Arad), AVAR: Andrei Antonie (București)

Publicat: 21 01. 2024, 22:45
Actualizat: 21 01. 2024, 22:55