Ivaylo Petev îi cere transferuri lui Mihai Rotaru: „Trebuie să schimbăm ceva!”

Universitatea Craiova a acumulat numai două puncte din ultimele trei meciuri ale anului, iar în ultima rundă din 2023 a remizat, scor 2-2, pe Cluj Arena, cu UTA Arad, echipă pe care o învinsese de două ori în acest sezon, 3-0 în turul campionatului, pe „Ion Oblemenco” şi 1-0 în grupele Cupei României, la Oradea.

Ivaylo Petev: „Am primit două goluri precum copiii de grădiniță”

Antrenorul formației din Bănie, Ivaylo Petev, s-a arătat deranjat de modul cum au abordat jucătorii săi partida cu UTA, încasând două goluri în primele minute, apoi au ratat un penalty în repriza secundă, prin Kurtic, care le-ar fi putut aduce victoria.

„Am început foarte prost, am primit două goluri precum copiii de grădiniță. După 30 de minute am reacționat. Am controlat a doua repriză și am avut multe ocazii. Am ratat și un penalty, dar pierdem alte două puncte. Nu este pentru prima dată când primim asemenea goluri. Ce voi schimba?

Trebuie să schimb ceva! Avem probleme în defensivă, dar echipa nu a reacționat bine când am pierdut posesia. Subestimăm anumite situații, de aceea primim două goluri. Trebuie să schimbăm ceva! Putem încerca să aducem anumiți jucători, dar vom vedea. Dacă ne dorim să obținem ceva, trebuie să fim 100% concentrați în defensivă”, a spus tehnicianul bulgar la Digisport.

Întrebat dacă va avea sprijinul patronului Mihai Rotaru și în următorul sezon, Ivaylo Petev a spus: „Nu am vorbit cu patronul. Vom vedea”.

De la sosirea în Bănie, bulgarul Ivaylo Petev a înregistrat în campionat 3 victorii, 2 remize şi un eşec, iar Universitatea Craiova a se află pe locul 2, cu 34 de puncte, la 10 puncte de liderul FCSB, putând fi depăşită de CFR Cluj, dacă aceasta îşi adjudecă derby-ul local cu „U” Cluj.

Publicat: 21 12. 2023, 10:26