Istvan Kovacs, decizii controversate şi eronate în meciul Sepsi – Universitatea Craiova! A fost salvat de VAR, după o partidă de coşmar: ce greşeli uriaşe a comis

Arbitrul român Istvan Kovacs s-a făcut de râs la meciul dintre Sepsi și Universitatea Craiova, din etapa 24 din Superliga, când a dictat un penalty de cascadorii râsului.

Cele două echipe au intrat la egalitate la pauză, 1-1, iar echilibrul a fost foarte aproape să se spulbere la scurt timp după debutul celei de-a doua reprize, în urma unei decizii bizare a „centralului”.

Acesta a judecat pe dos o fază petrecută în careul covăsnenilor, și doar intervenția colegilor din cabina VAR a făcut ca decizia să nu rămână validă și să îi păteze serios CV-ul lui Istvan Kovacs.

Cel mai bun arbitru din România a stârnit hohote de râs la Sepsi – Universitatea Craiova cu decizia luată! Pentru ce a putut Istvan Kovacs să dicteze penalty

Istvan Kovacs a luat o decizie uluitoare în meciul dintre Sepsi și Universitatea Craiova, din etapa a 24-a din Superliga.

În minutul 52, arbitrul a urmărit un duel pentru minge între olteanul Jovan Markovic și Denis Ciobotariu, de la covăsneni, și a indicat fără să stea pe gânduri punctul de la 11 metri.

Colegii săi din cabina VAR au urmărit, însă, reluarea și l-au chemat de urgență la monitorul de la marginea terenului. Acesta a revăzut faza de mai multe ori și a realizat ce gafă de proporții a făcut, astfel că a revenit asupra deciziei și a anulat penalty-ul.

De fapt, Jovan Markovic este cel care l-a călcat zdravăn pe picior pe adversarul său, și nu invers, ceea ce s-a putut observa cu ușurință din reluările oferite de VAR.

Eroarea lui Istvan Kovacs nu a avut un episod singular. La doar câteva minute, a greșit și pentru cealaltă echipă. Oteliță l-a ținut de tricou pe Mitriță, iar extrema Universității Craiova nu a mai putut să reia spre poarta lui Niczuly.

Numai că, „centralul” din Carei a ezitat și nu a observat faultul evident în timp real. Așa că arbitrajul VAR a intervenit și a dictat penalty pentru gruparea din Bănie.

Echipele de start la Sepsi – Universitatea Craiova

Sepsi: Ro. Niczuly – Oteliță, Ninaj, Ciobotariu, Ștefan – J. Rodriguez, Păun – I. Gheorghe, C. Matei, Kallaku – Debeljuh
Rezerve: Moldovan, Gedo, Kecskes, Bălașa, Aganovic, Renta, R. Varga, Safranko, Popsa, K. Varga
Antrenor: Bernd Storck

Universitatea Craiova: Lazar – Vlădoiu, Zajkov, R. Silva, Căpățână – A. Crețu, Mateiu – Danciu, Anzor, Mitriță – Markovic
Rezerve: L. Popescu, Soiri, Maldonado, Badelj, Benga, Lăpădătescu, Kozulj, Baiaram, Bană, Koljic, Cîmpanu
Antrenor: Ivaylo Petev

Stadion: „Sepsi Arena”
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei). A1: Artene Ovidiu (Vaslui), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti).
VAR: Costreie Sorin (Voluntari). Asistent VAR: Baban Vlad (Iaşi).

(Sursă foto: captură Digi Sport)

Publicat: 04 02. 2024, 17:08
Actualizat: 04 02. 2024, 18:17