Ireal! Scandal monstruos în CFR – FCSB: Florinel Coman marchează un golazo fabulos, cu un șut uluitor în stilul lui Cristiano Ronaldo, dar Sebastian Colțescu anulează reușita! L-a chemat George Găman din camera VAR să îi arate acest lucru

Florinel Teodor Coman și Karlo Muhar în meciul de fotbal dintre FC CFR 1907 Cluj SA si FC Fotbal Club FCSB SA, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Stadionul Dr.Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca, duminică 10 decembrie 2023. © FOTO: Flaviu BUBOI/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Florinel Coman a marcat golul sezonului în Superliga, numai că reușita a fost anulată de Sebastian Colțescu, la solicitările venite de la camera VAR, pe motiv că Valentin Crețu și-a faultat adversarul la faza premergătoare golului.

Reușita fabuloasă a lui Florinel Coman, din CFR Cluj – FCSB, a fost anulată de Sebastian Colțescu

Derby-ul dintre CFR Cluj și FCSB, din etapa a 19-a a Superligii, a început în forță. În minutul 7, Tachtsidis a profitat de greșeala lui Pantea și a făcut 1-0 pentru gazde, ca 19 minute mai târziu, Florinel Coman și Darius Olaru să creioneze o fază excepțională, din care mijlocașul central al roș-albaștrilor a restabilit egalitatea.

Darius Dumitru Olaru și Ziv Morgan în meciul de fotbal dintre FC CFR 1907 Cluj SA si FC Fotbal Club FCSB SA, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Stadionul Dr.Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca, duminică 10 decembrie 2023. © FOTO: Flaviu BUBOI/SPORT PICTURES

Numai că, cea mai frumoasă execuție avea să vină în minutul 52, când șeptarul FCSB-ului a luat o acțiune pe cont propriu și l-a învins pe Sava cu un șut uimitor de la peste 30 de metri, reușită ce a amintit de golurile lui Cristiano Ronaldo, de pe vremea când evolua la Manchester United și Real Madrid. Doar că, golul lui Florinel Coman a fost anulat. George Gămas, arbitrul de la camera VAR, l-a chemat pe Sebastian Colțescu să analize o fază premergătoare reușitei, când Valentin Crețu a avut o intervenție asupra lui Otele.

Văzând deposedarea, Sebastian Colțescu a considerat că fundașul dreapta de la FCSB a comis fault, așa că i-a anulat golul lui Coman, iar scorul a rămas 1-1.

Echipele de start în CFR Cluj – FCSB

CFR Cluj: Sava – Kresic, M. Ilie, Morgan – Mogoș, Muhar, Tachtsidis, Camora – Avounou, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich – Cr. Manea, Boben, Cvek, R. Filip, Fia, Krasniqi, C. Deac, Juricic
Antrenor: Andrea Mandorlini

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu, Lixandru, Cr. Ganea, D. Rotariu, Radaslavescu, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca – Cluj)
Arbitru: Sebastian Colțescu // Asistenți: Radu Ghinguleac, Daniel Mitruți
Arbitru VAR: George Găman // Asistent VAR: Adrian Popescu

Publicat: 10 12. 2023, 21:32
Actualizat: 10 12. 2023, 21:36