Ion Crăciunescu dă verdictul final în faza care a aruncat în aer meciul FCSB – Oțelul: „Nu mi se pare că a fost”

Ion Crăciunescu dă verdictul final în faza care a aruncat în aer meciul FCSB – Oțelul, încă din minutul 8 al partidei disputate pe Arena Națională în cadrul etapei cu numărul 18 din acest sezon de Superliga.

Atunci, echipa antrenată de Dorinel Munteanu a reușit să deschidă scorul prin portughezul Teles, în urma unei faze în care Mihai Lixandru a greșit grav, iar jucătorii echipei roș-albastre au solicitat acordarea unui fault în atac, după intrarea avută de fotbalistul lusitan asupra lui Ovidiu Popescu.

Ion Crăciunescu și-a spus părerea în legătură cu faza controversată de arbitraj petrecută în minutul 8 al meciului FCSB – Oțelul Galați

Și nu doar că au cerut acest lucru, ci l-au și primit, întrucât în primă fază „centralul” Marcel Bîrsan a decis ca jocul să fie reluat cu lovitură liberă din propriul careu pentru echipa pregătită de Elias Charalambous și Mihai Pintilii.

Ulterior însă, după analizarea fazei de către arbitrii aflați în camera VAR, aceștia i-au comunicat arbitrului de centru că decizia corectă este reprezentată de acordarea golului, iar acesta din urmă a acționat în consecință.

Întrebat în legătură cu acest subiect, fostul mare arbitru internațional a explicat pe scurt că, în viziunea sa, decizia corectă la acea fază a fost cea luată în cele din urmă și de brigada de la acest meci, respectiv acordarea golului lui Teles.

Nu mi se pare fault. Dă (n.r.- Teles) direct în minge, el (n.r.- Ovidiu Popescu) sare în față. Nu văd unde e contactul”, a spus Ion Crăciunescu, potrivit digisport.ro.

Oțelul Galați s-a impus în cele din urmă cu scorul de 2-0 pe Arena Națională, după ce a marcat și Cisotti în minutul 64, la capătul unui contraatac purtat perfect de jucătorii antrenați de Dorinel Munteanu.

Astfel, se poate spune că antrenorul Oțelului și-a respectat promisiunea făcută înainte de acest meci, când a anunțat că îl va învinge cu siguranță pe Gigi Becali, deranjat de niște declarații făcute anterior de patronul de la FCSB la adresa echipei sale.

Publicat: 03 12. 2023, 23:16
Actualizat: 03 12. 2023, 23:18