Ioan Ovidiu Sabău, supărat după eșecul cu FC Voluntari! Ce a spus antrenorul lui U Cluj despre jucătorii săi: „O înfrângere greu de digerat”

Ioan Ovidiu Sabău dezamăgit în meciul de fotbal dintre FC UNIVERSITATEA CLUJ și FC VOLUNTARI, contând pentru SUPERLIGA SUPERBET, desfășurat pe Stadionul CLUJ ARENA din Cluj-Napoca, duminică 05 noiembrie 2023. © FOTO: Flaviu BUBOI/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul echipei U Cluj, a analizat la cald eșecul cu FC Voluntari și și-a exprimat în continuare încrederea pe care o are în elevii săi.

Meciul dintre U Cluj și FC Voluntari s-a disputat duminică, pe Cluj Arena, în cadrul etapei cu numărul 15 din Superliga și s-a încheiat cu victoria ilfovenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Adam Demec, în minutul 31, și Andrei Dumiter, în minutul 61. Pentru ardeleni a înscris Ianis Stoica, în minutul 12.

După această partidă, Ioan Ovidiu Sabău și-a exprimat dezamăgirea față de rezultatul înregistrat pe Cluj Arena, dar, totodată, a ținut să menționeze că are în continuare mare încredere în jucătorii săi.

„O înfrângere greu de digerat, asta e realitatea. Am vrut să încheiem această săptămână bine, dar se pare că am fost destul de greoi și obosiți chiar dacă am avut un început bun de joc.

Un meci pierdut, dar nu trebuie să dramatizăm. Trebuie să găsesc soluții, încă sunt jucători care nu joacă la nivelul lor, mai ales cei care intră pe parcurs. Sunt jucători care încă sunt la 60-70%. Sigur, tragem niște concluzii, vedem care este realitatea în acest moment și ce obiective putem să obținem.

Am încredere în ei, sunt jucători foarte valoroși, dar ca să faci echipa cu adevărat pentru play-off ai nevoie de timp. A fost o săptămână grea, am jucat din trei în trei zile. Joi am jucat cu un adversar foarte greu și avem foarte mulți jucători accidentați. Nu am reușit să fac mai multe schimbări pentru că ceilalți jucători nu au ritm”, a spus Ioan Ovidiu Sabău, după meci, citat de Digi Sport.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari urcă pe locul 12, cu 16 puncte, lăsându-le în urmă pe FC U Craiova și UTA Arad, cu câte 15 puncte, și codașele Dinamo București și FC Voluntari, cu 10, respectiv 6 puncte. De cealaltă parte, U Cluj rămâne pe locul 9, cu 19 puncte, la egalitate cu Sepsi Sfântu Gheorghe, echipa de pe locul 8.

Publicat: 05 11. 2023, 18:31