Ioan Ovidiu Sabău, nemulțumit după Sepsi – Universitatea Cluj 0-0: „Am căzut fizic!”

Universitatea Cluj, echipa lui Neluțu Sabău, a obținut doar un egal pe terenul celor de la Sepsi, scor 0-0, în etapa 27 din Superliga.

După fluierul final, antrenorul ardelenilor a dezvăluit ce l-a nemulțumit la jocul elevilor săi.

Ioan Ovidiu Sabău, tehnicianul celor de la „U” Cluj, a lăudat prestația echipei sale din prima repriză, însă nu a putut să spună același lucru și despre jocul din partea secundă.

Antrenorul „șepcilor roșii” susține că fotbaliștii săi au căzut fizic în ultimele 20 de minute ale partidei, motiv pentru care vrea să alinieze un prim „11” cât mai odihnit la meciul cu Farul.

„Încercăm să jucăm fotbal, am luat un punct important. Am avut o primă repriză bunicică, am avut și o situație cu Popa, destul de bine prima repriză. A doua repriză a fost modestă.

(n.r. despre ratarea lui Daniel Popa) El fiind obosit, cred că nu știa unde e poarta. Portarul era în afara cadrului porții, poarta era goală. Da, mingea fuge un pic.

E un punct important, e un punct mare pentru noi. Știam că nu avem voie să pierdem împotriva unei echipe puternice. Ei știu să joace fotbal, chiar dacă au avut mici excepții. Sigur, încercăm să găsim soluții, a fost un meci foarte greu. Am rămas în lupta pentru play-off, dar nu cu șanse mari. Trebuie să luăm 6 puncte în cele trei jocuri, cel puțin.

Trebuie să câștigăm cu Farul acasă, pe urmă cu Botoșani, iar apoi să vedem. În următorul meci va trebui să găsesc jucătorii odihniți, pentru că în ultimele 20 de minute am căzut fizic”, a spus Ioan Ovidiu Sabău.

Cum au arătat echipele de start

Sepsi OSK (4-1-4-1): Moldovan – Oroian, Ciobotariu, Kecskes, Dumitrescu – Ninaj – Păun, Matei, Rodriguez, Ștefănescu – Safranko
Rezerve: Gedo, Tănasă, Ștefan, Kallaku, Oteliță, Aganovic, Rondon, Varga, Debeljuh, Varga
Absent: Niczuly (accidentat)
Antrenor: Bernd Storck

U Cluj (4-3-1-2): Gorcea – Chipciu, Masoero, Thalisson, Roger – Silaghi, Simion, Bic – Nistor – D. Popa, Anselmo
Rezerve: Iliev, Mitrea, Pițian, Oancea, Grobry, Fossati, Rus, Pănoiu, V, Gheorghe, Roguljic, M. Ilie
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Stadion: Sepsi Arena, Sfântu Gheorghe (capacitate: 8.400 locuri)
Arbitru: Viorel Nicușor Flueran (Craiova) / A1: Mircea Orbuleț (București) / A2: Adrian Popescu (Craiova) / Arbitru VAR: Marcel Bîrsan (București) / Arbitru AVAR: Andrei Antonie (București) / R1: Iulian Dima (București) / Observator arbitri: Liviu Ciubotariu (Galați)

Publicat: 25 02. 2024, 17:02
Actualizat: 25 02. 2024, 17:05