Intrare criminală în Universitatea Craiova – Rapid! Giuleștenii, în inferioritate numerică după doar un sfert de oră de joc | VIDEO

Rapid București a rămas în inferioritate numerică după doar un sfert de oră de joc în meciul cu Universitatea Craiova, după un fault dur comis de către giuleșteni.

Meciul dintre Universitatea Craiova și Rapid București s-a jucat duminică seară, în cadrul etapei a patra a play-off-ului din Superliga, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Bănie, iar oltenii au învins cu scorul de 3-1, după golurile marcate de către Cîmpanu (min. 38), Markovic (min. 82), respectiv Roguljic (min. 90+2). Pentru giuleșteni a înscris Dugandzic, din penalty (min. 31).

În minutul 14 al acestei întâlniri, Valentin Costache, extrema stânga în vârstă de 24 de ani de la Rapid București, l-a faultat dur pe Ștefan Vlădoiu, fundașul dreapta în vârstă de 24 de ani de la Universitatea Craiova. Giuleșteanul a avut o intrare prin alunecare du talpa direct pe glezna jucătorului advers.

Valentin Costache avea deja un cartonaș galben încasat în minutul 7, în urma unui fault asupra lui Alexandru Cîmpanu. După ce l-a faultat brutal pe Ștefan Vlădoiu, arbitrul Radu Petrescu i-a arătat și cel de-al doilea cartonaș galben și l-a trimis la vestiare pe jucătorul lui Adrian Mutu.

• Vezi AICI VIDEO cu faultul comis de către Valentin Costache asupra lui Ștefan Vlădoiu!

Giuleștenii au deschis scorul în minutul 31, după ce atacantul croat în vârstă de 29 de ani de la Rapid, Marko Dugandzic, a transformat fără probleme o lovitură de la 11 metri acordată în urma unui henț în careu comis de către Alexandru Crețu, mijlocașul defensiv în vârstă de 30 de ani al oltenilor.

În minutul 38 al acestei întâlniri, extrema dreapta în vârstă de 22 de ani de la Universitatea Craiova, Alex Cîmpanu, a fost autorul unui gol de senzație. Acesta a șutat puternic, cu piciorul stâng, de la mare distanță. Horațiu Moldovan s-a aruncat după balon, însă în zadar. Mingea a intrat direct în poarta giuleștenilor. A fost golul de 1-1 al acestei partide.

Au urmat alte două goluri ale oltenilor, prin Jovan Markovic (min. 82), respectiv Ante Roguljic (min. 90+2).

Sursă foto: Captură Digi Sport

Publicat: 16 04. 2023, 21:33
Actualizat: 16 04. 2023, 23:03