Ilie Poenaru, fără menajamente după înfrângerea cu Farul: „Nu avem timp de scuze!”

Ilie Poenaru reactioneaza in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si UTA Arad, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, duminica 2 octombrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ilie Poenaru, antrenorul celor de la UTA Arad, a analizat la cald înfrângerea cu Farul Constanța și a explicat ce l-a deranjat în jocul prestat de către elevii săi.

Partida dintre Farul Constanța și UTA Arad s-a disputat duminică seară, în cadrul etapei cu numărul 12 din Superliga, iar echipa lui Gheorghe Hagi a învins cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Denis Alibec, din penalty, în minutul 19, respectiv Carlo Casap, în minutul 90.

Constănțenii au fost în inferioritate numerică încă din minutul 51, când Corinus a încasat cartonașul roșu. Arădenii au ratat un penalty, în minutul 56, prin Virgiliu Postolachi.

Ilie Poenaru, fără menajamente după înfrângerea cu Farul

Ilie Poenaru a evidențiat greșelile individuale ale elevilor săi și lipsa de concentrare a acestora.

„Frustrare și dezamăgire în același timp. Am făcut un joc bun, am avut atitudine, dar fotbalul te pedepsește dacă nu faci ce trebuie. La faza penalty-ului, nu ai voie să te comporți așa. La golurile lor, am fost lipsiți de reacție de concentrare. Avem un penalty, nu marcăm… Probabil că dacă marcam alta era situația jocului. Până la urmă, au câștigat meritat. Vinovați suntem cu toții pentru acest rezultat, în principal eu. Dacă nu eliminăm aceste greșeli personale, avem probleme. Când o să reușim să fim mult mai concentrați la ceea ce avem de făcut probabil că nu o să mai apară greșelile astea.

Nu căutăm scuze. Da, a fost o deplasare lungă și obositoare, dar nu avem timp de scuze. Toată lumea se deplasează. Avem tot ce trebuie pentru a ne reface. Nu avem scuze pentru rezultatul ăsta”, a spus Ilie Poenaru, la flash-interviul de după meci.

„Sunt supărat pe mine. Am venit aici ca să luăm puncte, ăsta a fost scopul nostru, dar nu am reușit să facem asta. Sunt supărat că nu am marcat din penalty, făceam 1-1, iar apoi era meciul diferit. Prima dată ratez un penalty, dar poate a fost lipsa de concentrare, am așteptat atât timp din cauza VAR-ului. E greu, dar trebuie să mă concentrez pentru meciul următor și să dau goluri. O să lucrăm pentru că acasă nu avem dreptul să pierdem cu nicio echipă. Trebuie să câștigăm cu CFR-ul”, a spus și Virgiliu Postolachi.

Publicat: 02 10. 2022, 21:03