Ilie Dumitrescu, dat pe spate de un fotbalist al celor de la Hermannstadt, după primul meci al noului sezon de Superliga: „Extraordinar! E complet, are calitate”

Discutii intre jucatorii celor doua echipe Olimpiu Vasile Morutan, Ionut Daniel Vina, Bright Addae, Soni Mustivar,Baba Alhassan si Razvan Constantin Oaida aplanate de arbitrul central Horatiu Mircea Fesnic in meciul de fotbal dintre FCSB si AFC Hermannstadt, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Arena Nationala din Bucuresti, luni 26 octombrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FC Hermannstadt s-a impus cu 3-0 împotriva celor de la CS Mioveni în prima partidă a acestui sezon de Superliga. Baba Alhassan a fost vedeta meciului, cu 2 goluri marcate, și l-a impresionat pe Ilie Dumitrescu.

Mijlocașul ghanez în vârstă de 22 de ani a tranșat soarta partidei în numai 5 minute, cu dubla reușită în min. 62 și 67. Fotbalistul a fost unul dintre artizanii promovării sibienilor, cu 7 goluri și 2 pase decisive în sezonul precedent al Ligii a 2-a.

Ilie Dumitrescu l-a lăudat pe Alhassan, pe care îl consideră un mijlocaș complet, care în afara calităților ofensive evidente, face faza defensivă foarte bine și este un bun recuperator.

Fostul internațional a adus aminte și de o partidă din sezonul precedent al diviziei secunde a fotbalului românesc, când Alhassan a avut o prestație excelentă împotriva celor de la CSA Steaua.

„A făcut un meci extraordinar și l-am remarcat și în sezonul trecut în Liga 2, la un meci cu Steaua. E genul de mijlocaș care apare foarte bine la finalizare, are un șut foarte bun și, în plus, recuperează foarte bine. E un mijlocaș complet, are calitate”, a declarat Ilie Dumitrescu, la DigiSport.

Partida la care face referire fostul fotbalist a fost un succes al sibienilor în Ghencea cu scorul de 4-1, în data de 17 aprilie 2022. Atunci, Alhassan reușea să înscrie primele 2 goluri ale meciului și facilita victoria echipei sale. Chipirliu reducea diferența pentru CSA Steaua înainte de pauză, însă Balauri și Buhăcianu tranșau partida în repriza secundă în favoarea elevilor lui Marius Măldărășanu.