Ilie Dumitrescu a avut nevoie doar de o repriză la meciul FCSB – Poli Iași pentru a trage concluzia! Ce fotbaliști din echipa lui Gigi Becali nu și-au făcut datoria

Ilie Dumitrescu a avut nevoie doar de o repriza la meciul FCSB – Poli Iasi pentru a trage concluzia! Ce fotbalisti din echipa lui Gigi Becali nu si-au facut datoria
Vezi galeria foto - 6 poze

Ilie Dumitrescu a avut nevoie doar de o repriză la meciul FCSB – Poli Iași pentru a trage concluzia și nu s-a ferit să îl laude pe Gigi Becali, despre care a spus că a fost inspirat în alegerea „primului 11”. De asemenea, fostul atacant al „Generației de Aur” a spus ce fotbaliști din echipa lui Elias Charalambous nu și-au făcut datoria.

FCSB a întâlnit-o, duminică seară, în runda cu numărul 6 din Superliga, pe Poli Iași. Roș-albaștrii au dominat clar prima repriză, la capătul căreia, însă, au condus doar cu 1-0.

Singurul gol al primelor 45 de minute a fost marcat de Ovidiu Popescu. În minutul 44, experimentatul mijlocaș a pătruns din flancul stâng, a intrat în centru pentru a căuta șutul, apoi a finalizat cu un șut-torpilă cu dreptul. Mingea s-a dus glonț sub bara transversală, iar Ailenei nu a putut să o salveze pe Poli Iași.

În timpul pauzei, Ilie Dumitrescu a tras primele concluzii, în direct, la TV. Fostul atacant al „Generației de Aur” l-a lăudat pe Gigi Becali pentru titularizarea lui Ovidiu Popescu în detrimentul lui Damjan Djokovic. În același timp, Ilie Dumitrescu nu i-a putut ierta pe Andrea Compagno, Florinel Coman și Darius Olaru, care în prima repriză au ratat mai multe ocazii importante.

„Au fost situații importante de gol care nu au fost fructificate. Compagno a avut două, Coman, Olaru din preajma careului. Uite, inspirația lui Gigi să înceapă cu Ovidiu Popescu. Asta e”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

FCSB – Poli Iași | ECHIPELE DE START

FCSB: 32. Târnovanu – 28. Pantea, 5. Dawa, 21. Chiricheș, 33. Radunovic – 23. Ov. Popescu 8. Șut, 27. Olaru – 10. Oct. Popescu, 9. Compagno, 7. Fl. Coman
Rezerve: 99. Vlad, 3. Panțîru, 6. Haruț, 11. Miculescu, 16. Lixandru, 22. V. Gheorghe, 30. Ngezana, 80. Radaslavescu, 88. Djokovic.
Antrenor: Elias Charalambous
Absenți: Al. Băluță (accidentat), Edjouma (transferat), Cordea (transferat)

Poli Iași: 12. Ailenei – 2. Martac, 6. F. Ilie, 3. Samayoa, 27. R. Ispas – 37. Bordeianu, 24. Marchioni, 95. Jatoba – 21. Philipe, 77. Vojtus, 80. A. Gheorghiță.
Rezerve: 29. Jankov, 5. Belu-Iordache, 23. R. Ion, 19. Itu, 8. Vașvari, 4. Țincu, 18. Stefanovici, 88. Hrib, 9. S. Buș
Absenți: A. Roman (suspendat), Celeadnic, Jankov, A. Mogoș, S. Șerban, Hlistei, Harrison, Kuoadio (incerți)

Stadion: Arena Națională (București)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea) / A2: Slabu Stelian (Braşov) / Arbitru VAR: Cojocaru Adrian (Galaţi) / Arbitru asistent VAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia) / R1: Flueran Viorel (Craiova) / Observator arbitri: Ciubotariu Liviu (Galaţi)

Publicat: 20 08. 2023, 23:46