Horațiu Moldovan, gafă de proporții: a recidivat cu Petrolul, după ce a comis-o și cu CFR Cluj

Horatiu Alexandru Moldovan suparat dupa gafa de la un gol ploiestean incasat la meciul de fotbal dintre Petrolul Ploiesti si Rapid Bucuresti, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, sambata 13 august 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Petrolul Ploiești și FC Rapid se întâlnesc în acest moment în cadrul etapei cu numărul 5 din Superliga României.

Imediat după ce centralul a fluierat începutul partidei, fanii „lupilor galbeni” au asediat stadionul cu torțe și fumigene, meciul fiind pentru mai multe minute întrerupt.

Jucătorii celor de la Petrolul au părut mult mai montați, după ce arbitrul Cătălin Popa a dat din nou drumul la joc, fapt ce s-a văzut prin gafa realizată de Horațiu Moldovan, portarul Rapidului.

Echipa lui Adrian Mutu  a părut că nu și-a revenit, după cele 10 minute în care centralul partidei a oprit partida, din cauza suporterilor.

În minutul 23, Gicu Grozav a primit o pasă excelentă de la Mirko Ivanovski. Atacantul român a preluat mingea excelent, a trecut de Junior Morais și a șutat din interiorul careului.

Horațiu Moldovan părea că va prinde mingea trimisă de către șeptarul ploieștenilor, însă mingea i-a scăpat printre mâini, iar scorul a devenit 1-0 pentru Petrolul.

Nu este prima dată când goalkeeper-ul lui Adrian Mutu gafează, în prima etapă, contre celor de la CFR Cluj, Moldovan a greșit la singurul gol al partidei, marcat de către Yuri.

Echipele de start:

Petrolul: Vâlceanu – Meijser, Tamaș, Huja – Pashov, Jair Tavares, Seto, Țicu – Cioiu, Ivanovski, G. Grozav
Rezerve: Moroz, A. Olaru, Velisar, L. Dumitriu, Cebotaru, M. Bratu, Măzărache, Irobiso
Antrenor: Nicolae Constantin

Rapid: Moldovan – J. Morais, Săpunaru, Al. Iacob, Fl. Ștefan – Kait, Crepulja, A. Ciobanu – Sefer, Dugandzic, Papeau
Rezerve: Ungureanu, Ignat, Onea, Al. Albu, R. Moise, Al. Ioniță II, Pănoiu, Costache, Mățan
Antrenor: Adrian Mutu

Publicat: 13 08. 2022, 22:35
Actualizat: 13 08. 2022, 23:13