Homawoo, devastat după ce l-a băgat în spital pe Luca Mihai. A fost ultimul om care a ieșit din stadion. Ce spune coordonatorul echipajului de ambulanță care a intervenit. „Am intrat fără acordul arbitrului, a fost ca un upercut la box”. EXCLUSIV

Afectat după ce l-a accidentat grav pe Luca Mihai, fundașul lui Dinamo a așteptat să plece toată lumea de la stadion și a ieșit ultimul din arenă. Alături de Hakim Abdallah, stoperul francez a comandat o mașină și a plecat, cu capul plecat, de la Arena „Arcul de Triumf”. Dinamoviștii s-au interesat, în noapte, de starea lui Mihai și vor să meargă să-l viteze la spital pe fotbalistul moldovenilor.

Homawoo, devastat după ce l-a băgat în spital pe Luca Mihai. Dinamoviștii vor să-l viziteze pe Luca Mihai la spital, Nicolescu s-a interesat, după meci, de starea fotbalistului

Josue Homawoo a fost personajul negativ al meciului dintre Dinamo și Poli Iași, partidă în urma căreia „câinii”, care au evoluat, încă din minutul 20, în superioritate numerică, au câștigat-o în extremis, 1-0, prin golul marcat de Ahmed Bani în prelungirile jocului. Fundașul central francez a avut o intrare dură, necontrolată și l-a izbit puternic în ceafă pe Luca Mihai. În urma contactului, ambii jucători au rămas întinși pe gazon, dinamovistul s-a ridicat relativ repede, însă adversarul său a avut nevoie de minute bune pentru a-și reveni. Au fost minute de panică, intervenția promptă a medicilor de pe ambulanță, iar după clipe apăsătoare, elevul lui Tony fiind transportat la spital unde s-a constatat că a suferit multiple fracturi.

După decizia de neînțeles al lui Ovidiu Hațegan, cel care l-a iertat de eliminare pe Homawoo, Zeljko Kopic a luat decizia de a-l schimba, la pauză, pe stoper. Acesta a rămas la vestiare până la finalul meciului. După ultimul fluier, Homawoo, care este caracterizat de colegi ca fiind un tip foarte retras, a ezitat să plece spre casă, a stat departe de camere de filmat și a ieșit ultimul din arenă, după ce de la „Arcul de Triumf” plecase toată lumea.

Cu capul în pământ și însoțit de Hakim Abdallah, Homawoo a comandat o mașină și a plecat, spre casă, la mai bine de o oră după terminarea partidei.

Luca Mihai a făcut, luni, un nou C.T., în funcție de rezultat se va ști ce urmează pentru jucătorul moldovenilor

După meci, oficialii dinamoviști au luat legătura cu omologii de la Iași și s-au interesat de starea lui Luca Mihai. Andrei Nicolescu, administratorul special al SC Dinamo 1948 SA l-a sunat pe Cornel Șfaițer, președintele moldovenilor.

Andrei Nicolescu m-a căutat după meci, mai târziu, în noapte, m-a întrebat dacă avem nevoie de ajutor, care este starea lui Luca Mihai. I-am mulțumit și i-am spus că sunt părinții și impresarul Cătălin Sărmășan alături de el. Mi-au transmis asta, vor să meargă să-l viziteze. Băiatul a făcut, chiar acum, un nou C.T (n.r. în jurul orei 12) și, în funcție de rezultat, o să știm ce urmează”, a spus oficialul clubului din Copou pentru ProSport.

Ce spun medicii de pe ambulanță. „Lovitura a fost ca un upercut la box, am intervenit direct, fără acordul arbitrului”

ProSport a luat legătura cu unul dintre medicii care au făcut parte din echipajul care a asigurat asistența la meciul dintre Dinamo și Iași. Coordonatorul misiunii, Adrian Avram, a povestit cele întâmplate. „Colegul meu care a fost mai aproape a intervenit foarte repede, noi în astfel de cazuri nu stăm după procedură, să ne permită arbitrul, să deschidă poarta, așa a făcut acum și colegul meu, pentru noi e urâtă legea asta a fotbalului. A fost o intrare mai agresivă, eu eram în cealaltă parte a arenei, din unghiul din care am văzut lovitura a fost ca un upercut la box, iar în astfel de contacte ne uităm să vedem dacă sar stropii de transpirație pentru a stabili, în câteva clipe, intensitatea. Aici a fost intensitate, iar în astfel de lovituri, în cădere poți să faci și un traumatism, lovitura a fost urâtă. A fost vorba și de o lipotimie (n.r. pierderea incompletă a cunoștinței) Repetăm, noi ne-am făcut treaba, atât”, a spus coordonatorul echipajelor serviciului privat de ambulanță Ana Med, care a fost prezent la stadion.

Publicat: 15 04. 2024, 13:44
Actualizat: 15 04. 2024, 13:54