„Henț! Henț! Henț!”. Ovidiu Popescu a fost filmat de camerele TV în timp ce cerea disperat penalty în minutul 87, la cea mai controversată fază din FCSB – Voluntari! Comentatorii au reacționat instant: „L-a lovit în mână, dar e lângă corp” | VIDEO

Meciul de fotbal dintre FC BOTOȘANI și FCSB, contând pentru SUPERLIGA SUPERBET, desfășurat pe Stadionul Municipal din Botoșani, sâmbătă 7 octombrie 2023. © FOTO: Ionuț TABULTOC/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Ovidiu Popescu, mijlocașul defensiv în vârstă de 29 de ani de la FCSB, a cerut vehement lovitură de la 11 metri în partida cu FC Voluntari.

„Henț! Henț! Henț!”. Ovidiu Popescu a fost filmat de camerele TV în timp ce cerea disperat penalty în minutul 87, la cea mai controversată fază din FCSB – Voluntari

Meciul dintre FCSB și FC Voluntari s-a disputat duminică seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 13 din Superliga și s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

În minutul 87 al acestei întâlniri, Ovidiu Popescu a șutat puternic și mingea l-a lovit în mână pe Cristian Paz, fundașul argentinian în vârstă de 28 de ani de la FC Voluntari, aflat în careu.

Jucătorii de la FCSB au cerut cu disperare lovitură de la 11 metri, însă arbitrul le-a transmis că jucătorul ilfovenilor a avut mâna pe lângă corp.

„Henț! Henț! Henț!”, a exclamat Ovidiu Popescu, după acea fază, către arbitru. „Centralul” a fost însă de neclintit.

„L-a lovit în mână, dar e lângă corp”, au concluzionat și comentatorii de la Digi Sport.

• Vezi AICI VIDEO cu momentul în care roș-albaștrii au cerut penalty în FCSB – FC Voluntari!

Echipele de start în FCSB – FC Voluntari

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Ngezana, Radunovic – Lixandru, Ad. Șut, Olaru – D. Rotariu, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu, Miculescu, Ov. Popescu, Cr. Ganea, Al. Băluță, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

FC Voluntari: J. Fernandez – Ricardinho, Paz, Armaș – R. Boboc, V. Rața, Crepulja, D. Andrei, Carnat – Nemec, Dumiter
Rezerve: Oct. Vâlceanu- Andres, Voican, Droppa, R. Popescu, D. Florea, Bozickovic, A. Niță, Cocian
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Marian Barbu // Asistenți: Sebastian Gheorghe, Adrian Vornicu
Arbitru VAR: Valentin Cojocaru // Asistent VAR: Mircea Orbuleț