„Golul fantomă” care a încins meciul UTA – Rapid! Borza i-a salvat pe giuleșteni în ultima clipă! | VIDEO

„Golul fantomă” care a încins meciul UTA - Rapid! Borza i-a salvat pe giuleșteni în ultima clipă! | VIDEO

„Golul fantomă” care a încins meciul UTA – Rapid din etapa cu numărul 13 din acest sezon de Superliga s-a produs în minutul 42 al jocului care s-a disputat la Oradea, pentru că pe arena din Arad se schimbă gazonul în această perioadă.

În urma unui corner executat din partea dreaptă, mingea a căzut în careul giuleștenilor și nu a putut fi respinsă de către apărarea lui Cristiano Bergodi.

După ce inițial Kevin Luckassen a șutat în blocaj, balonul a ajuns la tânărul Rareș Pop, cel care a reușit să îl strecoare printre toți jucătorii aflați în preajma careului de 6 metri și să îl și învingă pe portarul Horațiu Moldovan, cel care nu a putut decât să urmărească la nivel vizual mingea care se îndrepta spre plasa porții sale.

Din fericire pentru rapidiști, tânărul fundaș stânga Andrei Borza a fost poziționat excelent și a reușit să respingă de pe linia porții. În mod evident, arădenii au solicitat să se acorde gol la această fază, care a fost analizată de arbitrii aflați în cabina VAR, dar care au decis că nu este cazul de așa ceva și l-au informat în acest sens pe „centralul” Horațiu Feșnic, care ulterior a transmis că jocul se poate relua. (AICI VIDEO cu această fază)

Acest moment s-a petrecut la scorul de 1-1, iar la scurt timp, în prelungirile primei părți, Funsho Bamgboye a reușit să marcheze al doilea său gol din această partidă, după cel înscris în minutul 12, ducând astfel scorul la 2-1 pentru echipa antrenată de Cristiano Bergodi. Pentru UTA, reușise să egaleze la 1 Rareș Pop în minutul 19.

Cum s-au prezentat cele două echipe la acest meci:

UTA Arad: Fl. Iacob – Căpușă, Benga, Stolnik, D. Dumitrașcu – C. Carp – R. Pop, Stahl, Freitas Costa, Micovschi – Luckassen
Rezerve: Kucher, Abeid, Markov, Diogo Miguel Costa, C. Mihai, Iurasciuc, Marku, Ofosu, Eric Omondi
Antrenor: Mircea Rednic

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Albu – Bamgboye, Al. Ioniță II, Petrila – Al. Stan
Rezerve: Drăghia – Onea, Dr. Grigore, Kait, Papeau, El Sawy, Cîrjan, Pănoiu, Valle
Absent: Albion Rrahmani (accidentat)
Antrenor: Cristiano Bergodi

Sursă foto: captură Digi Sport