Giovanni Becali l-a elogiat pe Andrei Borza, puștiul de 16 ani care a marcat superb pentru Farul: „Nu am mai văzut fundaş stânga atât de matur la vârsta asta”

Sebastian Andrei Borza se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre FC U Craiova si Farul Constanta, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 28 octombrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Andrei Borza, jucătorul care a impresionat în tricoul celor de la Farul Constanța este văzut de către Giovanni Becali ca un viitor fotbalist important din România.

În ultima etapă, „marinarii” au reușit să o învingă pe FC U Craiova, scor 2-1, prima reușită aparținându-i fundașului de doar 16 ani, care l-a învins pe Robert Popa cu un șut de zile mari.

În acest sezon, Andrei Borza a fost introdus de către Gică Hagi în nu mai puțin de 12 meciuri din prima divizie, dar și în unul din Cupă.

Giovanni Becali vede în Andrei Borza un jucător de viitor, în urmă cu puțin timp vorbind la superlativ despre fundașul în vârstă de doar 16 ani.

„Am fost la meciul echipei Farul, meciul de deschidere, a jucat cu Dinamo sau cu CSA Steaua mi se pare. Înainte de acel meci, mă cheamă cineva de la un club foarte mare.

Şi mă întreabă de un fundaş stânga, Borza. Păi eu habar nu aveam. Îl întreb pe scouterul meu, zice «da, are 16 ani, e un fundaş stânga», un copil care nu poate să joace titular la Farul că îl are pe Kiki.

L-am văzut 48-50 de minute şi nu am mai văzut fundaş stânga atât de matur la vârsta aia, că avea 17 (n.r. 16) ani atunci. Nu prea joacă…

Gică îl forţează pe Kiki de multe ori fundaş central ca să îi ofere şi lui 20-25 de minute pe meci, a jucat 20-25 de minute aproape toate meciurile”, a declarat Giovanni Becali, la Orange Sport.

100.000 de euro este cota de piață a lui Andrei Borza, potrivit transfermarkt.com

Publicat: 29 10. 2022, 21:43