Gigi Becali s-a ținut de cuvânt: nu a avut milă de jucătorul lui de la FCSB și l-a scos din primul „11” pentru meciul cu Petrolul

Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, este foarte bine cunoscut pentru strictețea sa.

Etapa trecută, unul din jucătorii săi l-a dezamăgit, motiv pentru care a decis să-l treacă pe bancă, așa cum a și anunțat că va face.

Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, l-a taxat pe Luis Phelipe pentru prestația modestă din meciul cu Voluntari și a decis să-l țină rezervă contra Petrolului.

Omul de afaceri din Pipera a spus că brazilianul a jucat așa de slab etapa trecută încât a vrut să-l scoată încă din minutul 25.

„A rămas puțină răbdare. Am avut mare încredere, dar a pierdut toate mingile. Nu mai driblează pe nimeni, pase doar la adversar. Nu merge așa.

Anul ăsta nu ne punem baza în el, nu mai avem timp, că vin meciuri tari. Nu mai joc cu el din prima, joc cu Baba Alhassan titular. Iar de pe bancă îl bag pe Miculescu.

Cu Baba am controlat jocul, nu se precipită, nu îi e teamă, nu are niciun fel de frică. Am greșit echipa de start. Pe Luis Phelipe am vrut să îl scot în minutul 25. Dar am vorbit cu MM și a zis că la pauză. Nu se poate în halul ăsta.

Dacă e să fac o schimbare, îl bag pe David Miculescu, nu-l mai bag pe el (n.r. – pe Luis Phelipe). Cu el am controlat tot jocul la mijlocul terenului, are foarte multă stăpânire de sine, nu se precipită, nu-i e teamă, stă cu mingea, pasează”, spunea Gigi Becali despre Voluntari – FCSB, scor 1-2, la Prima Sport.

Luis Phelipe, ținut pe bancă de Gigi Becali

FCSB (4-3-3): Târnovanu – Antwi, Ngezana, Dawa, Radunovic – Alhassan, Șut (cpt.), Oct. Popescu – Băluță, Miculescu, Fl. Coman
Rezerve: R. Udrea, A. Vlad – Crețu, Panțîru, Lixandru, Pandele, Phelipe, Chiricheș, M. Toma, Ov. Popescu, Radaslavescu, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous
Absenți: Pantea (accidentat), Olaru, (suspendat)

PETROLUL (4-3-3): Zima – Meijers, Garutti, Huja, Țicu (cpt.) – Hanca, Seto, Jair – M. Bratu, Berisha, Grozav
Rezerve: Eșanu – Dumitriu, D. Radu, Diomande, Jyry, Ișfan, I. Răducan, Irobiso
Antrenor: Florin Pîrvu
Absent: Musi (fără drept de joc)

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș) / A1: Vasile Marinescu (București) / A2: Cristian Marius Marchidanu (Brăila) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: Iulian Dima (București) / R1: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe) / Observator: Eduard Dumitrescu (Pitești)
Stadion: Arena Națională, București

Publicat: 03 03. 2024, 19:50
Actualizat: 03 03. 2024, 19:53