Gigi Becali, detalii de ultimă oră despre Florinel Coman și Darius Olaru, după ce starurile FCSB-ului au fost schimbate cu FC U Craiova: „Își face RMN, simte ceva când mișcă piciorul” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

This browser does not support the video element.

FCSB a făcut instrucție cu FC U Craiova, în primul meci al sezonului, și a câștigat cu un categoric 3-1. Golurile roș-albaștrilor au fost înscise de David Miculescu (22 ani), Florinel Coman (25 ani) și Malcom Edjouma (26 ani), în timp ce pentru echipa patronată de Adrian Mititelu a redus din diferență Sekou Sidibe (22 ani).

Gigi Becali, detalii de ultimă oră despre Florinel Coman și Darius Olaru, după ce starurile FCSB-ului au fost schimbate cu FC U Craiova: „Își face RMN, simte ceva când mișcă piciorul” | EXCLUSIV ProSport Live

Vicecampioana României a surprins încă din startul Superligii. Dacă Darius Olaru a părăsit terenul cu câteva minute înainte de pauză, din cauza unei dureri la coapsă, Florinel Coman a rămas la cabine fără a manifesta simptome în prima repriză. Însă, la finalul jocului, șeptarul roș-albaștrilor a mărturisit că a simțit o jenă la coastă chiar când a executat lovitura de la „11 metri”.

Cei doi trebuie să se recupereze în timp util, pentru că pe 22 iulie FCSB are derby-ul cu Dinamo, iar patru zile mai târziu dispută primul meci din turul 2 preliminar UEFA Conference League, cu bulgarii de la FK ȚSKA 1948 Sofia.

Referitor la această speță, Gigi Becali a motivat de ce Florinel Coman și Darius Olaru au fost schimbați atât de rapid cu FC U Craiova și a anunțat că soarta lor e deocamdată incertă.

„Coman a ajuns la o valoare încât stă cât vrea pe teren. El a spus: «Mă ține coasta puțin», de la lovitura aia, când a căzut la 11 metri. Și doctorul a zis: «Bă, mai bine nu mai joci că e 2-0, pentru ce să mai joci?». Și l-am protejat.

Olaru… O să vedem. Își face RMN. La mișcări, zice doctorul, nu îl doare, adică la gimnastica asta a lor, dar la mișcarea piciorului și anumite operațiuni simte puțin. Ar fi o chestiune mică și la Olaru”, a spus Gigi Becali, la ProSport Live.

Ilie Dumitrescu nu crede că Florinel Coman a fost schimbat din motive medicale: „E delicat, el ce să spună?”

Lui Ilie Dumitrescu i s-a părut suspect că Florinel Coman a acuzat dureri la coastă și a fost schimbat abia după 30 de minute. Componentul „Generației de Aur” consideră că atacantul FCSB-ului a fost înlocuit de Gigi Becali la pauza meciului cu FC U Craiova, ci nu din cauza unor probleme medicale.

„Penalty-ul a fost făcut în minutul 16. A avut o problemă la căzătură acolo Coman și a mai jucat vreo 30 de minute (n.r. râde). E delicat, el ce să spună? Eu nu cred că a avut ceva. Dacă știe și tratamentul că în două zile este gata…

El este un profesionist și îmi pare rău. În perioada asta trebuie să le dai jucătorilor 65-70 de minute, pentru a intra în ritm”, a declarat Ilie Dumitrescu la DigiSport.

Publicat: 17 07. 2023, 21:02