Gigi Becali a explicat schimbarea din minutul 25 și susține că nu ar fi „vinovat”: „Am întrebat și eu! Mi-a zis că ăsta a fost motivul”

Gigi Becali la o conferinta de presa de prezentare a jucatorului Sergiu Bus la FCSB desfasurata la Sediul din Aleea Alexandru din Bucuresti, marti 14 iulie 2020.© FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 9 poze

Gigi Becali a explicat schimbarea din minutul 25 al meciului dintre FCSB și CS Mioveni, scor 5-1, când Edjouma l-a înlocuit pe Răzvan Oaidă.

Mutarea a fost una surprinzătoare, în contextul în care mijlocașul român nu dădea semne că s-ar fi accidentat sau că ar avea nevoie să iasă de pe teren, iar vechile obiceiuri păreau să fi revenit la roș-albaștri.

Becali a dezvăluit, după joc, că a fost și el surprins de înlocuirea lui Oaidă și i-ar fi întrebat pe oamenii de pe bancă de ce au ales să apeleze la această soluție, care a fost una câștigătoare, Edjouma reușind un gol și o pasă decisivă, dar având și o contribuție importantă la reușita de 2-0.

Patronul de la FCSB nu a fost impresionat pe deplin de succesul răsunător obținut de formația lui Mihai Pintilii și așteaptă să întâlnească un adversar mai puternic pentru a trage o concluzie.

„Am întrebat și eu. Mi-a zis că a fost o schimbare tactică. A intrat Edjouma ca să dea gol. Foarte bine a făcut Pintilii! Ce rost avea Oaidă pe teren? Noi jucăm defensiv cu Mioveni? Ce rost avea Oaidă? Dacă nu era 2-0, schimbam și un fundaș lateral, băgam un atacant. Jucam 3-4-3 atunci!

Am jucat cu o echipă care numai fotbal nu juca. Ce să îmi placă? Nu pot să spun… Dar noi jucăm un fotbal frumos, și în meciurile trecute. Am dominat, avem mingea, așa cum îmi place mie. Să vedem, acum e Pintilii antrenor. Ce rost are să mă gândesc la altul acum?

El le-a dat ce au vrut, antrenamente cu mingea, fără plictiseală, fără multe scheme tactice. Am văzut și o atitudine agresivă, un presing foarte sus. E ca atunci când erau Pintilii și Bourceanu pe teren, punem presiune.

Coman a dat un gol frumos, dar nu e relevant. Adversarul a fost slab. Trebuie să vedem mult mai multe de la el pentru a juca”, a spus Gigi Becali la Prima Sport.

Publicat: 05 12. 2022, 21:55