Gigi Becali a dat afară 3 fotbaliști din echipă! Patronul a rezistat 60 de minute și a suportat umilința în Rapid – FCSB, apoi a intrat în forță și a luat decizia

FCSB, echipa lui Gigi Becali, a fost zdrobită de rivala Rapid, scor 0-4, într-un meci care a contat pentru etapa cu numărul 30.

Patronul roș-albaștrilor nu a mai putut suporta umilința și a făcut o triplă schimbare în derby-ul cu formația giuleșteană.

În minutul 62, Gigi Becali, patronul FCSB, nu a mai putut suporta umilința din meciul cu Rapid și a hotărât să-i înlocuiască pe Tavi Popescu, Lixandru și Alex Băluță cu Pandele, Luis Phelipe și Miculescu.

Cel mai probabil, omul de afaceri din Pipera a fost deranjat de scorul umilitor de pe tabelă.

„Dacă îi batem și noi, se fac 16 puncte, la revedere. CFR face egal cu Hermannstadt, Rotaru îl bate pe Mititelu, vor fi toate trei la egalitate. Când noi vom juca cu locul șase, ei joacă între ei și se încurcă, scapăm de ele. E reversul și pentru ei, presiunea publicului prea mare pe ei. Aici e stadion, dacă te pretinzi că esti echipa mare, cum zic ei așa zic, atunci să joace pe Arena Națională”, spunea Gigi Becali înainte de meci.

Elias Charalambous dezvăluia factorul care va face diferența în derby-ul de pe Național Arena

Elias Charalambous, antrenorul cipriot de la FCSB, spunea că micile detalii sunt cele care vor face diferența în meciul cu rivala Rapid din ultima etapă a sezonului regulat.

„Vom avea un nou meci dificil, ca de fiecare dată. Nu este cu nimic diferit faţă de alte dăţi. Suntem concentraţi pe câştigarea acestei partide. Cele trei puncte ar putea fi foarte importante pentru viitor. Nu este o finală, este un meci ca oricare altul înaintea sfârşitului competiţiei.

Da, este ultimul meci din sezonul regulat, dar indiferent de rezultat nu se va decide acum campioana. Trebuie să dăm tot ce avem mai bun în acest meci şi să nu fim concentraţi pe alte aspecte.

După ultimele meciuri mi-am dat seama că jucătorii mei sunt în formă, sper ca şi mâine (n.r. sâmbătă) să facem un meci bun. Trebuie să arătăm ca o echipă, să avem un joc colectiv bun, pentru că nu ne ajută ca doar doi sau trei jucători să evolueze bine.

Rapid e o echipă bună, are jucători buni şi trebuie să fim foarte atenţi, să fim foarte agresivi. Cred că micile detalii vor face diferenţa”, spunea Elias Charalambous, în cadrul unei conferințe de presă.

Publicat: 09 03. 2024, 22:14
Actualizat: 09 03. 2024, 22:26