Gică Hagi, reacție disperată după ce Sebastian Colțescu a dictat un penalty foarte ușor pentru FCSB! Camerele TV au surprins chipul transfigurat al „Regelui” și comentatorii i-au citit pe buze: ce i-a transmis arbitrului, care a scos imediat cartonașul!

Hagi a impresionat cu proiectul său de la Constanța pe plan intern, dar ieșirile în Europa au însemnat o colecție de eșecuri Copyright: xRazvanxPasarica/SPORTxPICTURESx,Image: 799940337, License: Rights-managed, Restrictions: Credit images as "Profimedia/ IMAGO", Model Release: no

Gică Hagi a protestat vehement în fața arbitrului de centru Sebastian Colțescu, după ce acesta a dictat penalty-ul din care FCSB a deschis scorul în meciul cu Farul.

FCSB și Farul au intrat la egalitate la vestiare după primele 45 de minute, 0-0, dar bucureștenii au reușit să deschidă scorul la scurt timp după pauză. Arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri după duelul dintre Tudor Băluță și Adrian Șut, dar reluările au demonstrat că intervenția fotbalistului „marinarilor” nu a fost atât de dură precum ar fi putut să pară „pe viu”.

Arbitrii din camera VAR nu au intervenit deoarece faza nu a fost evidentă, astfel că au mers pe mâna „centralului”, care a intrat în gura lui Gică Hagi, antrenorul campioanei fiind extrem de vehement.

Gică Hagi a protestat vehement în fața lui Sebastian Colțescu după ce acesta a dictat lovitură de la 11 metri în minutul 55 al meciului Farul – FCSB. Arbitrul de centru a venit la marginea terenului pentru a-l liniști pe „Rege”, însă fără prea mare succes.

Antrenorul constănțenilor a făcut o adevărată criză de nervi, reproșându-i pe un ton ridicat arbitrului decizia luată. Antrenorul i-a transmis inclusiv „Au văzut toți” și a întrebat în mod obsesiv de ce nu s-a intervenit din camera VAR.

Sebastian Colțescu a rămas fără opțiuni și s-a văzut nevoit să îi arate cartonașul galben lui Gică Hagi, pentru proteste.

Echipele de start la Farul – FCSB

FARUL: Aioani – Dussaut, Larie (cpt.), Artean, Kiki – Băluță, Nedelcu, Grameni – Grigoryan, L. Munteanu, Budescu
REZERVE: Buzbuchi – Sîrbu, M. Popescu, Boli, N. Popescu, Vînă, Mazilu, Andronache, Sali
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Șut, Olaru (cpt.) – Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman
REZERVE: A. Vlad – V. Crețu, Panțîru, Haruț, Miculescu, Lixandru, M. Toma, Radaslavescu, Djokovic
ANTRENOR: Elias Charalambous

STADION: „Academia Gheorghe Hagi”
ARBITRU: Sebastian Colțescu / A1: Radu Ghinguleac; A2: Daniel Mitruţi
ARBITRU VAR: Marcel Bîrsan; ARBITRU AVAR: Mariana Trandafir

Publicat: 17 09. 2023, 23:21