Gică Hagi, atac nimicitor împotriva arbitrilor, după FCSB – Farul 1-1! „Regele” a explodat de furie şi a reacționat categoric: „Am avut gol valabil şi două penalty-uri neacordate! Toată lumea țipă la televizor”

Farul Constanța a remizat cu FCSB, vicecampioana României, scor 1-1, într-un meci care a contat pentru runda cu numărul 24 din Superliga.

După egalul de pe Arena Națională, Gică Hagi, tehnicianul echipei de pe litoral, a tunat și a fulgerat împotriva arbitrilor.

Gheorghe Hagi, antrenorul campioanei Farul, a venit cu acuzații grave după remiza cu FCSB, scor 1-1.

„Regele” a avut un nou discurs dur la adresa arbitrajului și l-a distrus pe central pentru decizia de a-i anula golul lui Louis Munteanu din minutul 58. Hagi crede că atacantul său nu merita să primească cartonașul galben și susține că centralul a privat-o pe echipa sa de două penalty-uri clare.

„Pot fi multe de spus, dar până la urmă suntem fericiți. Am luat un punct, am întâlnit un adversar care știe fotbal. Sunt ca și calificați în play-off, n-au cum să piardă locul 2.

Noi am încercat să fim noi, prima repriză am făcut-o slab, previzibilă. Ne-am apărat cu probleme. A doua repriză am revenit, important e că am luat acest punct.

Văd că toată lumea țipă, face la televizor. Să-i dai galben când eu cred că l-a atins… Să ai gol valabil… Cum să ajungi să tragi liniile dacă al meu e în afara careului și Dawa e în careu? Scuzați-mă, e incredibil… Și după să-mi anulezi golul… Noi cu Voluntari cum am avut penalty?

La faza cealaltă nu s-a dat reluare… Le-am zis că fiecare vede în modul lui, dar eu cred că trebuie să o facem. Totul e greu, nimic nu e ușor. Sper să avem puterea să ne luptăm cu toți ca să rămânem acolo.

Din minutul 55 am avut ocazii, am jucat bine și meritam să marcăm cel puțin două goluri. Asta e, mergem cu acest punct acasă. Mergem înainte, fotbalul e greu, nu e ușor. Dacă ăla e ofsaid e inacceptabil… Scuzați-mă! Și nu voia să dea nici penalty, s-a văzut cum a dat cu capul… Trebuia să stau să-i zic încă 10 minute că e penalty.

Am văzut galbenul lui Louis. Dați-mi mie ce a fost la Grameni? Dați faza la televizor! Ăla nu e penalty? Văd că s-a început, zic și eu cum zic ăștia la televizor. Au fost trei faze clare! FCSB a intrat pe teren și aștepta să iasă cum voia ea.

Farul o ia de la capăt întotdeauna. Farul trebuie să găsească soluții întotdeauna. Mie îmi lipsesc Băluță, Artean, Nedelcu. Credeți că dacă e Hagi pe bancă gata?… Și du-te, fă, adu. Ușor nu e, dar trebuie să găsesc soluții că dacă nu conducerea o să mă dea afară”, a declarat Gică Hagi.

Publicat: 05 02. 2024, 22:55
Actualizat: 05 02. 2024, 23:05