Ghinion sau strategie greșită? CFR Cluj trăiește periculos în ultimele cinci minute ale meciurilor. Jumătate din golurile primite în 2022 au venit pe final | ANALIZĂ

CFR Cluj trăiește periculos în ultimele cinci minute ale meciurilor

Ultimele secunde din partida CFR Cluj – Rapid, clujenii conduc cu 1-0, dar adversarul primește penalty. Un scenariu cu care fanii din Gruia s-au obișnuit deja. Doar intervenția lui Bălgrădean face ca deznodământul să nu fie identic cu cel din alte partide și CFR să piardă puncte într-un alt final de meci.

La interviul de după joc, Dan Petrescu iese din sfera realității palpabile și dă vina pe ghinion și este convins că de acum încolo echipa sa va avea noroc.

Este al treilea meci din ultimele patru când CFR suferă teribil în ultimele minute.

Jumătate din golurile din derby-uri, primite după minutul 85.

Doar că acest „coșmar” al lui Petrescu s-a repetat de foarte multe ori în 2022. Dacă excludem partida cu FCSB, din ultima etapă a sezonului trecut, când CFR avea titularii în vacanță, echipa din Gruia a avut 12 jocuri oficiale în 2022 în care a primit gol. Au fost 18 goluri încasate, iar 8 dintre acestea au venit în ultimele 10 minute de joc.

„Antrenez de vreo 23 de ani, dar ce s-a întâmplat în ultimele 4 meciuri la CFR nu mi s-a întâmplat. Să iei gol în minutul 119, 89… Cu armenii, în două meciuri de 90 de minute nu au avut nici un șut. Primul șut a fost în al doilea meci, în minutul 89. Cu capul și a fost gol. Cu Sepsi, la fel, minutul 47 și 15 secunde, apoi minutul 85. Acuma se și terminase meciul (n.r. cu Rapid) și a venit faza penalty-ului.

Bălgrădean a scos o minge fantastică și cred că în momentul ăsta s-a sucit și norocul și vom fi greu de oprit. Să se ferească toți de noi, că o s-o aibă grea cu noi. Prea mare ghinion am avut și cred că o să fim foarte norocoși de acum. Se va întoarce norocul, clar, înspre noi. De acum, la orice șut dăm gol și alții o să dea vreo 3 bare. Eu asta cred”, a spus Dan Petrescu.

Asta reprezintă 44% din golurile primite, dar dacă sunt luate în calcul doar partidele cu miză mare și adversari importanți, procentajul este și mai mare. 53% din golurile pe care CFR le-a primit în partidele cu FCSB, Universitatea Craiova, Sepsi (Supercupa României) sau Pyunik Erevan au venit în ultimele 5 minute de joc. Am luat în considerare și golul primit cu Sepsi în prelungirile primei reprize.

Dan Petrescu: „Niciodată nu le zic să ne retragem”. Ce spune statistica

Mai mult, toate aceste goluri încasate în derby-uri au schimbat soarta partidei, clujenii neavând un avantaj considerabil pe tabelă. Așa a pierdut echipa lui Petrescu puncte importante în play-off-ul din sezonul trecut, așa a ratat Supercupa României și tot așa a pierdut calificarea cu Pyunik.

Dan Petrescu spune că nu le cere el jucătorilor să se retragă în finalurile de meci. „Niciodată nu le zic să ne retragem, pentru că nu îmi place. Dar jucătorul, știți cum e, poate nu se simte bine fizic. Sunt ceva probleme fizice pentru că am stat prea mult pe drumuri, multe antrenamente”, a spus Dan Petrescu.

Cu toate acestea, în 66% din cazuri, golurile primite pe final au venit la puține minute după o schimbare defensivă, în care un fundaș a intrat în locul unui mijlocaș sau un închizător a înlocuit un jucător de atac.