Gheorghe Hagi s-a ținut de cuvânt! Decizia luată înainte de FC Voluntari – Farul Constanța, după ce Gică Popescu a dat de pământ cu formatul Cupei României

Gheorghe Hagi reactioneaza in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Farul Constanta, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti, vineri 22 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Gheorghe Hagi, managerul tehnic al echipei Farul Constanța, a decis să introducă rezervele din primul minut al meciului cu FC Voluntari.

Partida dintre FC Voluntari și Farul Constanța s-a disputat marți, 26 septembrie, pe Stadionul „Anghel Iordănescu”, în cadrul primei etape a grupelor Cupei României și s-a încheiat cu victoria ilfovenilor, scor 2-0, după golurile marcate de către Florea, în minutul 8, respectiv Cocian, în minutul 85.

Pentru această partidă, Gheorghe Hagi a decis să le acorde minute și jucătorilor care au evoluat mai puțin în acest debut de campionat. Mai mult decât atât, titularii obișnuiți nu au fost incluși nici măcar în lot pentru această întâlnire.

După meciul cu Dinamo din campionat, Gheorghe Hagi a și anunțat că va schimba complet primul „11” în Cupa României.

Astfel, nume precum Marian Aioani, Ionuț Larie, Andrei Artean, Tudor Băluță, Dragoș Nedelcu, Adrian Mazilu, Louis Munteanu nu apar pe foaia de joc a partidei din Cupa României.

Cum arată echipa de start a Farului în meciul cu FC Voluntari:

Farul Constanța: Buzbuchi – Grosu, M. Popescu, Queiros, Marins – Borgnino, N. Popescu, Vînă – Grigoryan, Rivaldinho, Sali
Rezerve: Aioani, Dussaut, Dănuleasă, Mălăele, Boli, Banu, Andronache, Da Costa, Cojocaru
Antrenor: Gheorghe Hagi

Ce a declarat Gică Popescu despre Cupa României

„E ridicol! Nu știu care a fost mintea luminată să decidă o astfel de competiție, un astfel de țintar. Noi suntem echipa campioană și jucăm trei meciuri în deplasare. Nu știu dacă lumea vrea să vadă în semifinale, în sferturi echipele din Liga 2 sau Liga 3 ori vor să vadă echipele care ar merita să fie acolo, sus. În majoritatea țărilor am văzut că echipele care au terminat sus sunt dezavantajate. La noi e total pe dos.

Eu nu înțeleg cum noi, echipa campioană, jucăm trei meciuri în deplasare. Este ridicol, e de noapte minții! Nici nu jucăm cu toate echipele din grupă. Eu așa ceva nu am mai văzut și nu am crezut că există, dar ne adaptăm și la această competiție ridicolă.

Ei (n.r – FRF) continuă. Probabil le place să aibă toate echipele supărate. Repet, nu e normal ce se întâmplă, ca echipa campioană să joace trei meciuri în deplasre. Nu știu ce trebuie făcut, dar nu-ți conferă plăcere această competiție. Nu avem nici cel mai mic favor fiind echipa campioană.

Orice competiție o tratăm cu seriozitate. E un trofeu pe care nu l-am câștigat de mult timp. Ni-l dorim, dar ni l-am fi dorit într-un alt format”, a spus Gică Popescu, în urmă cu câteva zile.

Publicat: 26 09. 2023, 17:55
Actualizat: 26 09. 2023, 20:35