Gheorghe Hagi, pe urmele lui Dan Petrescu?! Ce le-a spus jucătorilor la pauza meciului Farul Constanța – Sepsi: „E momentul să facem asta!”

Gheorghe Hagi reactioneaza in meciul de fotbal dintre Farul Constanta si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, sambata 30 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Gheorghe Hagi, managerul tehnic al echipei Farul Constanța, a analizat la cald partida cu Sepsi Sfântu Gheorghe și a dezvăluit ce le-a spus jucătorilor la pauza meciului.

Meciul dintre Farul Constanța și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a jucat sâmbătă seară, la Ovidiu, în cadrul etapei cu numărul 11 din Superliga și s-a încheiat cu victoria constănțenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Larie, din penalty, în minutul 6, și Budescu, în minutul 55. Pentru covăsneni a înscris Ștefănescu, în minutul 45+2.

După un început mai greoi de sezon, Farul Constanța dă semne de revenire. A învins-o pe Dinamo, acum și pe Sepsi, iar Gheorghe Hagi a dezvăluit că le-a transmis elevilor săi că primordial a devenit rezultatul.

„A venit acea greșeală în prima repriză. Am jucat foarte bine, dar din păcate am greșit. Trebuia să fim mai atenți. La pauză am vorbit și bine că au avut răbdare, au construit. Eram supărat că am luat gol, dar mă bucur că chiar dacă tonul meu a fost mai ridicat puțin ei și-au păstrat calmul și au jucat bine în a doua repriză.

(n.r. despre Constantin Budescu) El ne-a câștigat trei puncte, efortul pe care l-a făcut… E pe drumul bun și cred că nu mai sunt întrebări legate de calitatea pe care o are.

Suntem o echipă care a demonstrat anul trecut că știe fotbal. Le-am zis că e momentul în care trebuie să știm să suferim, ne interesează mult rezultatul și trebuie să continuăm așa.

(n.r. despre faptul că Larie a executat lovitura de la 11 metri) M-am adaptat și eu la ce am văzut. Am văzut că Budi nu era decis. Dacă era decis, lua mingea și executa el.

(n.r. despre Louis Munteanu) Eu cred că Louis are un potențial enorm, e un jucător valoros, un nouar de careu plus că are finalizare bună. Îi mai trebuie puțin să fie fizic un pic mai bine. Ușor-ușor o să îl avem foarte bine”, a spus Gheorghe Hagi, la flash-interviul de după meci.

În urma victoriei cu Sepsi Sfântu Gheorghe, Farul Constanța a urcat pe locul 5 în clasamentul din Superliga, cu 15 puncte, și s-a apropiat la trei puncte de Rapid București (locul 3) și Universitatea Craiova (locul 4) și la patru puncte de CFR Cluj (locul 2). Lider este FCSB, cu 25 de puncte.

Publicat: 01 10. 2023, 00:15
Actualizat: 01 10. 2023, 00:16