Gestul lui Ștefan Târnovanu care îl va impresiona până la lacrimi pe Gigi Becali. Cum a fost filmat portarul FCSB chiar înainte de startul partidei cu CFR Cuj

Ștefan Târnovanu, portarul în vârstă de 23 de ani de la FCSB, a fost surprins înaintea partidei cu CFR Cluj făcând un gest care, cu siguranță, îl va impresiona pe patronul Gigi Becali.

Meciul dintre CFR Cluj și FCSB s-a disputat duminică seară, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia, în cadrul etapei cu numărul 19 din Superliga și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de către Tachtsidis, în minutul 7, respectiv Darius Olaru, în minutul 26.

Cum a fost surprins Ștefan Târnovanu înainte de CFR Cluj – FCSB

Înainte de startul acestei partide, Ștefan Târnovanu a mers la poarta la care avea să apere în prima repriză, și-a făcut cruce și s-a prins cu mâinile de bara transversală. Camerele de filmat l-au surprins cum portarul a început apoi să spună o rugăciune.

Acest gest îl va impresiona, fără dar și poate, pe patronul Gigi Becali, despre care este bine cunoscut faptul că este un om religios.

Cotat la două milioane de euro de către Transfermarkt, Ștefan Târnovanu a jucat în toate cele 19 meciuri pentru FCSB în acest sezon din Superliga. În stagiunea precedentă, a bifat 37 de apariții în campionat.

Gigi Becali l-a criticat pe Ștefan Târnovanu

În urmă cu o lună, Gigi Becali spunea că este nemulțumit de atitudinea lui Ștefan Târnovanu.

„Am vorbit cu Meme, o să vorbesc și cu Pintilii. Eu le-am spus de acum două săptămâni: «Spune-i că nu prea îmi place atitudinea lui (n.r. a lui Ștefan Târnovanu)».

S-a făcut lejer, înțelegi? Dacă greșea, așa era dreptatea, să joace Vlad, dar nu a greșit ceva grav. El acolo nu a schițat, nu a văzut-o de zid. Tot vina lui a fost pentru că nu a pus bine zidul. Dar nu a greșit ceva grav.

Dacă greșea ceva, imediat îl scoteam. La mine dacă greșești, nu țin cont. Poți să fii tu cine vrei. Greșești, la revedere! Intră celălalt, la mine nu există așa ceva. Nu joci, imediat pe bară. Eu îl vedeam pe Cristea (n.r. Iulian), pe care l-am dat.

La început, de teamă și frică juca bine, era foarte agitat. Cum s-a învățat puțin că e titular, ei se relaxează. «Lasă, mă, că sunt fotbalist». Nu te relaxa că abia așteaptă Vlad să intre.

Agită-te când stai în poartă. Când este mingea în careul advers, tu să te uiți la bară să nu cumva să treacă vreo pasăre pe acolo. Eu nu mă joc aici”, a spus Gigi Becali, la Fanatik.

Echipele de start în CFR Cluj – FCSB

CFR Cluj: Sava – Kresic, M. Ilie, Morgan – Mogoș, Muhar, Tachtsidis, Camora – Avounou, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich – Cr. Manea, Boben, Cvek, R. Filip, Fia, Krasniqi, C. Deac, Juricic
Antrenor: Andrea Mandorlini

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu, Lixandru, Cr. Ganea, D. Rotariu, Radaslavescu, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca – Cluj)
Arbitru: Sebastian Colțescu // Asistenți: Radu Ghinguleac, Daniel Mitruți
Arbitru VAR: George Găman // Asistent VAR: Adrian Popescu

Publicat: 10 12. 2023, 20:14
Actualizat: 10 12. 2023, 21:59