Comentatorul partidei Farul – CFR Cluj și-a ieșit din minți în direct când a văzut gestul neașteptat al lui Dan Petrescu: „Nu-i faci asta lui Hagi”

Dan Petrescu a fost în centrul atenției comentatorilor la finalul meciului dintre Farul Constanța și CFR Cluj, după ce nu l-a salutat pe Gică Hagi.

Farul Constanța a învins-o pe CFR Cluj cu 1-0, iar finalul meciului l-a găsit extrem de nervos pe Dan Petrescu. Ardelenii începuseră să jubileze când arbitrul Sebastian Colțescu a indicat punctul cu VAR, însă decizia sa a fost întoarsă de cei prezenți în camera de analiză video.

La scurt timp s-a auzit fluierul de final, iar antrenorul campioanei României a plecat direct la vestiare, vizibil nemulțumit. Dan Petrescu nu a mai stat pe teren pentru a-l saluta pe Gică Hagi, gest care a fost taxat imediat de comentatorul postului TV Prima Sport.

„Nu-i faci asta lui Hagi!”, a spus Bogdan Cosmescu.

Dan Petrescu s-a liniștit până când a început conferința de presă, astfel că a apărut calm în fața jurnaliștilor, cărora le-a explicat de ce era atât de nemulțumit încât nu și-a salutat fostul coleg de la echipa națională. Antrenorul lui CFR Cluj a acuzat că în cele cinci minute de prelungire dictate de la margine adversarii au tras de timp.

„Singurul reproș pe care vreau să-l fac este că s-au dat 5 minute de prelungire, dar s-au jucat doar 30 de secunde. Au stat numai pe jos. Trebuia să mai lase trei-patru minute în plus, pe chestia asta m-am supărat.

În rest, dacă-l văd (n.r. pe Gică Hagi), îl felicit. Și eu am bătut aici 3-0 și după meci nu ne-am văzut. Și Gică era supărat după ce am câștigat cu 3-0 și nu a venit să mă salute, dar a doua zi m-a sunat, deci nu a fost nimic”, a explicat Dan Petrescu, la finalul partidei.

„Ritualul” lui Dan Petrescu și Gică Hagi: nu își vorbesc înainte de meciurile directe

Foști colegi la echipa națională, Gică Hagi și Dan Petrescu au rămas prieteni, însă meciurile dintre echipele pe care le antrenează îi fac să nu mai discute în zilele premergătoare jocului.

„E normal să nu vorbim. Suntem prieteni în afara terenului, dar la fotbal știi cum e. Uităm prietenia”, a explicat Dan Petrescu.

Gică Hagi i-a dat dreptate fostului său coleg de la echipa națională, despre care spune că „redevine” prietenul lui după fluierul de final.

„Absolut corect şi logic, e normal aşa. În rest, după aceea suntem ce vreţi… colegi, prieteni, fraţi. Ce vreţi. Dar la meci, mentalitatea noastră este să câştigăm”, a spus Gică Hagi.

Publicat: 23 04. 2023, 08:37