Gestul care declanșează un război total în Oltenia: Peluza Sud 97 a Craiovei a vandalizat autocarul celor de la Rapid București | FOTO EXCLUSIV

Peluza Sud 97 n-a primit tocmai cu pâine și sare Rapidul la Tg Jiu. Autocarul giuleștenilor a fost vandalizat de membrii brigăzii Boys din galeriea oltenilor din Bănie.

U Craiova 1948 – Rapid este un derby de tradiție în fotbalul românesc, dar totodată și un meci al galerilor celor două formații.

Partida de la Tg Jiu, cea care se va disputa de la ora 21:30 dintre U Craiova 1948 – Rapid, a început deja cu o seară înainte, atunci când în scenă au intrat ultrașii din Bănie.

Probleme pentru Rapid la Tg Jiu înaintea meciului cu FCU. Autocarul Rapidului a fost vandalizat

Ultrașii din Peluza Sud 97 au făcut o primire neașteptată giuleștenilor la Tg Jiu, iar cu o seară înainte de meci membrii brigăzii Boys din PS.97 și-au „lăsat amprentele” și pe autocarul Rapidului. Cu o săptămână în urmă aceștia au procedat la fel și prin Craiova cu o mașină ce aparținea rivalilor de la CSU.

Revenind la meci, partida de la Tg Jiu dintre cele două formații, se va juca cu casa închisă, iar în ultimul joc dintre cele două echipe, U Craiova 1948 s-a împus în Giulești cu scorul de 3-2. Golul victoriei oltenilor a fost înscris în minutele de prelungire ale disputei de către Baeten.

Înainte de acest meci Marius Croitoru a declarat într-o conferință de presă: „Ne așteaptă un meci greu împotriva unei echipe care a legat rezultatele bune în ultima perioadă. Adi Mutu ne cunoaște lotul, dar noi vom intra pe teren să dăm totul pentru victorie. Voi mă știți pe mine că nu sunt uj antrenor care să închid jocul, cu unul căuria îi place fotbalul spectacol. A revenit și Bauza, dar el încă nu este sută la sută fizic pentru a putea să joace. Însă, doar prezența sa printre noi la antrenamente a produs o altă stare de spirit băieților mei”, a spus Croitoru.

Publicat: 10 09. 2022, 08:39
Actualizat: 10 09. 2022, 08:46