Fotbalistul lui Cristiano Bergodi de la Rapid, făcut praf după egalul cu Sepsi: „Impotență fizică! Săracul, faza aia e penibilă”. Nicolae Dică a sărit în apărarea lui: „Sunt jucători care nu reușesc”

Fotbalistul lui Cristiano Bergodi de la Rapid, facut praf dupa egalul cu Sepsi: „Impotenta fizica! Saracul, faza aia e penibila”. Nicolae Dică a sarit in apararea lui: „Sunt jucatori care nu reusesc”

Alex Ioniță a intrat pe teren în minutul 69 al disputei Rapid – Sepsi 0-0, din prima rundă a Superligii, însă nu a reușit să își pună amprenta asupra jocului și a fost făcut praf în direct, la TV. Nicolae Dică a sărit în apărarea lui și a încercat să îi găsească o scuză pentru evoluția modestă.

Explicația lui Nicolae Dică pentru evoluția modestă a lui Alex Ioniță din Rapid – Sepsi 0-0. Fotbalistul lui Cristiano Bergodi a fost făcut praf de comentatorul TV

Rapid a debutat cu o remiză albă în noul sezon de Superliga, pe teren propriu, contra celor de la Sepsi Sf. Gheorghe. Trupa antrenată de italianul Cristiano Bergodi a dominat ușor jocul, însă nu a reușit să fructifice nicio ocazie de a înscrie.

În repriza secundă, printre jucătorii aruncați în luptă de Bergodi s-a regăsit și Alex Ioniță, în trecut unul dintre cei mai periculoși mijlocași ofensivi din campionat. Din nefericire pentru giuleșteni, Ioniță nu a avut impactul așteptat asupra jocului și nu a putut să o ajute pe Rapid să schimbe deznodământul partidei cu Sepsi.

Referitor la prestația slabă a lui Ioniță, comentatorul TV Bogdan Cosmescu nu a avut milă și a declarat:

„A avut faza aia penibilă, umăr la umăr cu Tamaș (n.r. – Mark Tamaș). Săracul… nu mai poate nimic, aia e impotență fizică, l-a dat ăla la o parte ca pe un junior”, a spus Cosmescu, la Orange Sport.

În replică, Nicolae Dică a încercat să îi ia apărarea lui Alex Ioniță și a spus despre acesta că nu este tipul jucătorului care să intre bine de pe banca de rezerve:

„Da, el nu e un jucător care să îţi intre de pe bancă. Sunt anumiţi jucători care te pot ajuta dacă vin de pe bancă, în a doua repriză, dar sunt şi care nu reuşesc”, a declarat Nicolae Dică, potrivit sursei citate.

Cristiano Bergodi, dezamăgit de cum au arătat jucătorii săi în repriza secundă cu Sepsi

Antrenorul Rapidului s-a declarat și el dezamăgit de felul în care a arătat echipa sa în repriza secundă a confruntării cu Sepsi. Bergodi a fost surprins neplăcut de faptul că jucătorii au căzut din punct de vedere fizic:

„Am făcut o primă repriză bună. Mi-au plăcut băieții. Nu sunt mulțumit de rezultat, dar băieților nu pot să le reproșez nimic. Am căzut în a doua repriză, s-a văzut clar când lipsește forța și luciditatea. Prima repriză mi-a plăcut mult, asta și vreau aici. Să jucăm așa. Eu vreau mentalitatea de a juca bine, cu această ambiție, și acasă și-n deplasare.

Trebuie să reglăm lucrurile, la începutul campionatului trebuie neapărat să reglăm. E mult de muncă, nu se face o treabă bună de la o zi la alta. Tactic, fiecare are ideea lui de stil de joc.

Suporterii vor să vadă un astfel de meci, cu echipa care atacă. Marius e un jucător letal, dar în zona lui pe dreapta era aproape să ne strice debutul. E un început bun, oricum, e un rezultat pozitiv”, a declarat Cristiano Bergodi, după Rapid – Sepsi 0-0.

Publicat: 16 07. 2023, 12:09