Fotbalistul care l-a impresionat pe Adrian Mutu după meciul echipei naționale cu Slovenia: „Are forță naturală, cum rar vezi la un jucător! Trebuie să-l valorificăm”

Meciul de fotbal dintre echipele AFC Hermannstadt (echipament alb) si Rapid (echipament visiniu) din etapa a XIV-a a Superligii, disputat pe stadionul Gaz Metan din Medias, vineri, 14 octombrie 2022. In imagine, Adrian Mutu, antrenor Rapid. FLAVIU BUBOI / MEDIAFAX FOTO

Denis Drăguș l-a impresionat pe Adrian Mutu după meciul echipei naționale a României cu Slovenia, încheiat cu scorul de 1-2.

Atacantul lui Standard Liege a fost trimis în teren încă din primul minut de către Edi Iordănescu, iar acesta nu l-a dezamăgit pe selecționer.

Pe parcursul reprizei secunde, Drăguș a izbutit să înscrie unicul gol al României, cu un șut imparabil pentru Jan Oblak.

Adrian Mutu consideră că fotbalistul lansat de Gică Hagi posedă calități rar întâlnite la jucătorii români și ar trebui valorificat în folosul echipei naționale.

„Nu e vorba de exagerări. Mi-a plăcut și mie Moruțan, mi-a plăcut Marius Marin, care depune un efort incredibil și tactic este perfect. Așa cum îl știam de la U21, Moruțan a avut unele momente când a făcut diferența. Spunem așa de Moruțan pentru că sunt puține meciuri la echipa națională văzându-l în forma asta.

Sunt meciuri benefice pentru echipa națională. Edi (n.r. – selecționerul Edi Iordănescu) încearcă să-și dea seama și să caute jucători pentru a forma o echipă mult mai competitivă în preliminarii. Nu trebuie să exagerăm în sensul negativ.

E o înfrângere, dar nu trebuie să facem o dramă pentru că sunt meciuri de verificare și se încearcă anumite lucruri. Cu siguranță, și Edi are nevoie de niște răspunsuri de la anumiți băieți, de la o anumită strategie, de la un anumit sistem pe care îl încearcă. Se vede că e în căutări.

Drăguș mi s-a părut în prima repriză cam singurul la nivel fizic, la forță de pătrundere din echipa României care avea șanse. Chiar dacă nu a avut mari realizări în afară de gol, părea periculos, dădea senzația asta că are puterea de a pătrunde, că are puterea de a duce un 1 la 1 și de a depăși adversari.

Are o forță naturală, e puternic și tehnic, dar trebuie să crească, să fie mult mai constant. L-am avut și eu la U21 și are o forță de pătrundere cum rar vezi la un jucător în ultimii ani în România. De aceea cred că ar trebui să avem grijă de el și să încercăm să-l valorificăm la cel mai înalt nivel pentru că poate să ne aducă un plus în aceste preliminarii”, a spus Mutu, pentru Fanatik.

Publicat: 19 11. 2022, 14:51