Florinel Coman exultă după golul și victoria cu CFR Cluj: „FCSB este Steaua!”. Cum a explicat faza de senzație prin care a decis meciul

La finalul meciului FCSB – CFR Cluj 1-0, din etapa a 8-a din play-off-ul Superligii, în care a marcat singurul gol, Florinel Coman a apreciat că prezența atât de numeroasă a fanilor pe Arena Națională a arătat că echipa lui Gigi Becali ar fi de fapt „adevărata” Steaua.

Florinel Coman exultă după golul și victoria cu CFR Cluj: „FCSB este Steaua!”

Așa cum era de așteptat, el s-a arătat bucuros de acest succes, extrem de important în economia luptei pentru titlu. De asemenea, Coman a explicat și faza golului marcat de el în minutul 49 și a ținut să scoată în evidență contribuția lui Darius Olaru de la acea fază, mijlocașul central oferind o pasă cu adevărat luminoasă.

„Da, mă bucur că am fost desemnat omul meciului, am avut un meci decisiv, o primă finală, pe care am tratat-o foarte bine, nu am lăsat adversarul să aibă ocazii. O primă repriză mai slabă față de a doua, dar nu a fost un joc slab nici în prima repriză, am spus că trebuie să luptăm până la final, mai aveam o repriză în care trebuia să demonstrăm.

Da, cred că s-a văzut și la TV că au venit aici mai mult pentru un egal, părerea mea, vreau să vorbesc doar despre această echipă, care a câștigat prima finală, mergem la Farul, suntem dornici să ne îndeplinim acest obiectiv. O pasă extraordinară a lui Darius, îi mulțumesc, am scăpat singur. Puteam și acum doi-trei ani, în momentul de față mă simt puternic, fizic stau bine și îmi dă încrederea pe care o am.

M-am pregătit în așa fel încât să demonstrez pe teren, este o perioadă foarte bună, dar contează doar colectivul, am luat trei puncte. Antrenorul a luat decizia de a ieși, mă odihnesc și sper să câștigăm la Constanța, este o echipă foarte grea.

Da, 42 de mii de oameni în tribună au venit să vadă FCSB că își dorește campionatul. Ce să însemne? FCSB este Steaua, asta înseamnă pentru mine și pentru toți care au venit”, a spus Florinel Coman, după FCSB – CFR Cluj 1-0.

Publicat: 14 05. 2023, 23:26
Actualizat: 14 05. 2023, 23:42