Florin Tănase a luat de urgență decizia după ce arabii i-au făcut oferta de transfer. A venit și anunțul oficial al impresarului

Viitorul lui Florin Tănase a fost clarificat, cel puțin pentru perioada imediat următoare. Mijlocașul ofensiv a luat o decizie rapidă după ce a primit o ofertă din zona arabă și a ales să rămână la FCSB până la finalul sezonului.

Confirmarea a venit din partea impresarului său, Florin Vulturar, care a precizat că jucătorul a refuzat toate propunerile apărute în această perioadă, inclusiv cea venită de la Al-Najma, formație aflată pe ultimul loc în campionatul Arabiei Saudite.

Tănase rămâne la FCSB

Tănase se află în ultimele șase luni de contract și ar putea semna liber cu orice club, însă, potrivit agentului său, prioritatea este strict sportivă. Mai exact, obiectivul este calificarea în play-off și lupta pentru titlu. Astfel, decizia de a continua la FCSB a fost una asumată, în ciuda ofertelor venite din străinătate.

„Nu se pune problema ca Tase să meargă acolo. E greu ca acest club să-i satisfacă pretențiile financiare. A refuzat și o altă ofertă de 1,3 milioane euro. El e foarte focusat acum să intre în play-off cu FCSB. Dacă se va întâmpla asta, echipa va fi greu de oprit să nu câștige campionatul. Are cel mai bun lot, cel mai bun staff și, foarte important, o conducere care știe să câștige trofee. MM ține acest echilibru la echipă în momentele de presiune, iar asta va face diferența”, a punctat Vulturar pentru GSP

Pe aceeași linie a mers și Gigi Becali, care a declarat recent că își dorește ca Tănase să rămână la club și în sezonul viitor. Patronul campioanei a recunoscut existența unor discuții legate de plecarea jucătorului, inclusiv o ofertă din China, dar a spus că sumele propuse nu justifică o despărțire în acest moment.

Ce declarase Becali despre plecarea lui Tănase 

„Pe Tănase îl ținem aici, să îmbătrânească la noi. M-a sunat că are ofertă din China și-i dă 1,3 milioane. I-am zis să dea înapoi banii de pe anul ăsta. Avem convenție pe fiecare an – dacă pleacă înainte de opt luni, trebuie să returneze banii.

Dacă îmi zicea că are trei milioane pe an sau două milioane, era altceva. Dar a luat de la mine un milion într-un an și vrea în China pe 1,3 milioane de euro pe an, nu ți-e rușine? Și i-am închis telefonul. Apoi m-a sunat și n-am mai vrut să-i răspund. A vorbit MM cu el și a zis că nu mai pleacă, dar mai vrea încă un an. I-am zis să semneze acum, în aceleași condiții, dacă ia campionatul, se prelungește automat contractul. A zis ‘Da’, că luăm sigur titlul. Jucătorii zic că iau sigur campionatul”, a spus Becali în urmă cu o săptămână.

Publicat: 13 01. 2026, 13:29