Florin Prunea și-a ales preferata în meciul FCSB – Universitatea Craiova: „Nu neg prietenia cu el!”

Discutii intre jucatorii celor doua echipe Nicusor Silviu Bancu, Andrei Ioan Cordea, Bogdan Ilie Vatajelu, Valentin Cretu, David Raul Miculescu, Octavian George Popescu si Cristian Mihai Capatina in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si FCSB, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, duminica 18 septembrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Florin Prunea, fostul mare portar al României, a prefațat meciul dintre FCSB și Universitatea Craiova și și-a ales favorita.

Florin Prunea și-a ales preferata în meciul FCSB – Universitatea Craiova

Partida dintre FCSB și Universitatea Craiova se va disputa duminică, de la ora 20:00, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 26 din Superliga.

• Prefațăm împreună această partidă la ProSport Special, începând cu ora 19:30 și ne vedem apoi la pauză și la final pentru impresii și concluzii. Vă așteptăm pe YouTube și pe Facebook cu invitați speciali.

Florin Prunea a recunoscut că favorita lui, în cadrul acestei întâlniri, este Universitatea Craiova și s-a declarat impresionat de schimbarea pe care a adus-o antrenorul Eugen Neagoe în ceea ce îl privește pe Andrei Ivan.

„Mizez pe Craiova. Nu neg prietenia cu Neagoe, dar și cu Leo Strizu am fost coleg de echipă, îl știu foarte bine și pe el. Mizez pe Craiova datorită formei pe care o traversează echipa. Îți dau un exemplu: pe mine mă impresionează Ivan. Uite ce a făcut Neagoe cu Ivan.

I-a dat încredere, i-a dat banderola și uite ce evoluții are. Sunt curios pe cine va miza în poartă Craiova, dacă va merge tot pe mâna lui Popescu sau pe Lazar. La un meci de factura asta, eu parcă aș merge pe Lazar, nu știu de ce. În orice caz, va fi un meci cu goluri”, a spus Florin Prunea, la Digi Sport.

Înaintea acestei întâlniri, FCSB ocupă locul 3 în clasamentul din Superliga, cu 47 de puncte, după cele 25 de etape disputate până acum. De cealaltă parte, Universitatea Craiova este pe locul 5, cu 44 de puncte, după tot atâtea meciuri jucate.

În tur, Universitatea Craiova a învins-o pe FCSB cu scorul de 2-1, în Bănie, după golurile marcate de către Bogdan Mitrea, din penalty, în minutul 32, respectiv Răzvan Oaidă, în propria poartă, în minutul 66. Pentru roș-albaștri a înscris Andrea Compagno, în minutul 45+6.

FCSB nu se va baza pe Andrea Compagno în meciul cu Universitatea Craiova

Marcatorul unicului gol al lui FCSB în tur, Andrea Compagno s-a accidentat și nu va juca returul cu Universitatea Craiova, așa cum ProSport a anunțat în exclusivitate.

Ilie Poenaru îl propune pe Florinel Coman în centrul atacului echipei FCSB, în locul lui Andrea Compagno.

„La forma pe care o au amândoi acum, ar fi ideal să joci cu amândoi pentru că sunt într-o formă bună, au arătat asta și Coman și Tavi. La ceea ce își doresc acum, pentru că sunt într-un moment foarte bun și joacă un fotbal de calitate, sunt doi jucători care fac diferența, chiar și Coman are meciuri foarte bune și din postura de rezervă, de când a intrat, produce.

Au văzut bine cei de acolo, depinde în ce sistem vor să joace, ce urmăresc, e clar că amândoi sunt pe aceeași poziție. Dacă joci în 4-3-3, ori inter pe Tavi, ori să îl duci atacant lateral dreapta, sau să joci cu Coman atacant. Sunt multe variante, depinde de ce antrenează, de adversar, cum vor să surprindă adversarul. E clar că Nea Gigi vrea să profite de forma lor bună, ei sunt într-un moment bun. Tavi, chiar dacă a mai avut anumite oscilații, în ultima perioadă este destul de constant”, a spus Ilie Poenaru, pentru ProSport.

Publicat: 19 02. 2023, 12:09